Azz kako uzimati prah

Upala sinusa

Sastav ACC sredstava u tabletama sadrži aktivni sastojak acetilcistein, a lijek sadrži i dodatne komponente: bezvodna limunska kiselina, bezvodni natrijev karbonat, natrijev bikarbonat, manitol, bezvodna laktoza, natrijev citrat, askorbinska kiselina, natrijev saharinat, aroma.

ACC prah sadrži aktivnu komponentu acetilcistein, kao i dodatne komponente: saharoza, askorbinska kiselina, natrijev saharinat, aroma.

Obrazac za puštanje

Proizvode se lijekovi ACTS 100 (ACC za djecu) i ACC 200 (za odrasle pacijente).

Lijek je dostupan u obliku šumećih tableta, kao i u obliku granula, koje se koriste za nanošenje otopine. Tablete su bijele boje, s jedne strane rizika, imaju okus kupine. Može postojati blagi miris sumpora. Tablete se koriste za pripremu otopine - prozirne, s aromom kupine.

Granule su bijele, homogene i imaju aromu meda i limuna ili naranče. Granulat se nalazi u folijskim vrećicama, u kartonskoj kutiji od 20 vrećica.

farmakološki učinak

Wikipedia svjedoči da je tvar acetilcistein derivat aminokiseline cistein. Proizvodi mukolitički učinak, pod njegovim utjecajem olakšava se proces ispuštanja ispljuvka, jer tvar izravno utječe na reološka svojstva ispljuvka. Njegov je učinak povezan sa sposobnošću prekida disulfidnih veza mukopolisaharidnih lanaca, što rezultira depolimerizacijom mukoproteina u ispljuvku. Kao rezultat, viskoznost ispljuvka se smanjuje.

Lijek je također aktivan ako pacijent ima gnojni ispljuvak..

Napomena također sadrži informaciju da ACC pruža antioksidativni učinak povezan sa sposobnošću reaktivnih sulfhidrilnih skupina da neutraliziraju oksidativne radikale vezujući se za njih. S obzirom na to, povećava se zaštita stanica od oksidacije, koja se često događa tijekom upalnih reakcija..

Također, acetilcistein aktivira glutation, koji je važan dio antioksidativnog sustava i kemijske detoksikacije tijela.

Ako se ACC koristi za profilaksu, ozbiljnost i učestalost pogoršanja kod osoba koje pate od cistične fibroze i kroničnog bronhitisa znatno su smanjene.

Farmakokinetika i farmakodinamika

Visoka je razina apsorpcije lijeka. Metabolizam se javlja u jetri, stvaranjem aktivnog metabolita - cisteina, također cistina, diacetilcisteina, miješanih disulfida.

Kada se uzima oralno, razina bioraspoloživosti iznosi 10% (budući da se bilježi izražen učinak prvog prolaska kroz jetru). Maksimalna koncentracija u plazmi opaža se nakon 1-3 sata. Za proteine ​​krvi veže se za 50%.

Izlučuje se urinom kao neaktivni metaboliti. Poluvrijeme je 1 sat, ako pacijent ima oštećenu funkciju jetre, tada se može produžiti do 8 sati.

Prelazi placentu, nema podataka o prodiranju kroz BBB.

Indikacije za uporabu

Primijećene su sljedeće indikacije za uporabu ovog lijeka:

  • respiratorne bolesti, u kojima se stvara viskozni ispljuvak, koji se teško odvaja;
  • bronhijalni i kronični;
  • traheitis, opstruktivni bronhitis, laringotraheitis;
  • bronhiektazije;
  • upala pluća;
  • Bronhijalna astma;
  • cistična fibroza;
  • apsces pluća;
  • Kronična opstruktivna plućna bolest;
  • sinusitis i kronični;
  • upala srednjeg uha.

Kontraindikacije

Postoje takve kontraindikacije za sve oblike lijeka:

  • visoka osjetljivost na bilo koji sastojak lijeka;
  • razdoblje pogoršanja čira na želucu i dvanaesniku;
  • plućno krvarenje;
  • hemoptiza;
  • trudnoća i dojenje.

Pažljivo prepisujte lijek pacijentima s anamnezom čira na želucu ili dvanaesniku, s intolerancijom na histamin (ne može se dugo koristiti), s bronhijalnom astmom, varikozitetima jednjaka, opstruktivnim bronhitisom, nadbubrežnim bolestima, arterijskom hipertenzijom, zatajenjem jetre i / ili bubrega.

Dodatne kontraindikacije za šumeće tablete od 200 mg:

  • nedostatak laktaze, netolerancija na laktozu;
  • malapsorpcija glukoze-galaktoze;
  • dob pacijenta do 2 godine;

Dodatne kontraindikacije za granule:

  • netolerancija na fruktozu;
  • nedostatak saharaze / izomaltaze;
  • nedostatak glukoze-galaktoze;
  • dob pacijenta do 6 godina.

Nuspojave

Tijekom liječenja mogu se pojaviti sljedeće nuspojave:

  • alergijske manifestacije: osip, urtikarija, egzantem, svrbež kože, snižavanje krvnog tlaka, tahikardija, angioedem; u rijetkim slučajevima - anafilaktičke reakcije, toksična epidermalna nekroliza, Stevens-Johnsonov sindrom;
  • probavni sustav: bolovi u trbuhu, stomatitis, povraćanje, proljev, mučnina, žgaravica, dispepsija;
  • dišni sustav: bronhospazam, otežano disanje (uglavnom se očituje kod osoba s bronhijalnom astmom);
  • osjetilni organi: osjećaj buke u ušima;
  • ostale manifestacije: vrućica, glavobolja, krvarenje (pojedinačni slučajevi).

Upute za uporabu ACC (način i doziranje)

Lijek u šumećim tabletama ili granulama u vrećicama mora se uzimati oralno, a istovremeno se pridržavati doziranja naznačenih u uputama. Morate piti nakon jela.

ACTS prah, upute za uporabu

Uputa za ACC prašak od 100 mg predviđa da se sredstvo mora otopiti u pola čaše vode, a zatim odmah popiti. Djeca od dvije do šest godina dobivaju 200-300 mg lijeka dnevno u 2-3 doze. Pedijatrijski bolesnici ACC u dobi od 6 do 14 godina primaju 300-400 mg dnevno u 2-3 doze. Pacijenti nakon 14 godina primaju 400-600 mg lijeka dnevno u 2-3 doze. Ljudi koji pate od cistične fibroze i čija je težina veća od 30 kg, mogu dnevno primiti do 800 mg lijekova. U tom slučaju moraju se uzeti u obzir sve kontraindikacije..

Ako govorimo o akutnoj bolesti bez komplikacija, tada pacijent može primati lijek bez liječničkog nadzora ne duže od pet dana. Kod kroničnih bolesti trajanje terapije treba odrediti liječnik.

Upute za uporabu ACC za djecu

Dječje tablete ili prah od 200 mg rijetko se koriste. Ovaj lijek je propisan za djecu od 6 godina. ACC prašak od 100 mg za djecu koristi se od 2 godine, doziranje treba odrediti liječnik.

Šumeće tablete otapaju se u 1 žlica. vode, u tu svrhu možete koristiti i čaj ili sok.

Prije uzimanja praška od 200 mg, valja napomenuti da dodatno obilno piće može pojačati mukolitički učinak lijeka. Kako koristiti 200 mg praška ovisi o preporukama liječnika.

ACC protiv kašlja kod prehlade može se uzimati 5-7 dana. Ako lijek ne pomaže od kašljanja u tom razdoblju, trebate se posavjetovati s liječnikom koji će dati preporuke o uzimanju ACC-a u vrećicama.

Važno je razmotriti kako piti 200 mg praška za cističnu fibrozu i kronični bronhitis: u ovom slučaju liječenje traje duže.

Predozirati

Ako je pacijent uzimao acetilcistein u dozi većoj od 500 mg dnevno, može pokazivati ​​znakove predoziranja, zbog čega se treba strogo pridržavati propisane sheme liječenja. U tom slučaju pacijent može razviti povraćanje, proljev, žgaravicu i bolove u trbuhu. U slučaju predoziranja provodi se simptomatska terapija.

Interakcija

U slučaju istodobne primjene acetilcisteina i sredstava za suzbijanje kašlja sa suhim kašljem, refleks kašlja može se suzbiti i, kao rezultat, zabilježena je stagnacija ispljuvka.

U slučaju istodobnog liječenja antibioticima (tetraciklini, penicilini, cefalosporini), može se primijetiti njihova interakcija s tiolnom skupinom acetilcisteina. Kao posljedica toga, smanjuje se antibakterijsko djelovanje takvih lijekova. Važno je izbjeći ovaj učinak, za koji se morate pridržavati razmaka od najmanje 2 sata između uzimanja antibiotika i acetilcisteina.

Istodobnom primjenom s vazodilatacijskim lijekovima i nitroglicerinom, vazodilatacijski učinak potonjeg može se pojačati.

Uvjeti prodaje

Proizvod se prodaje u ljekarnama na recept..

Uvjeti skladištenja

Granule i tablete čuvati na temperaturi ne višoj od 25 ° C, čuvati izvan dohvata djece.

Rok trajanja

Razdoblje skladištenja - 3 godine.

posebne upute

Kada se koristi acetilcistein, vrlo su rijetko zabilježeni slučajevi ozbiljnih alergijskih manifestacija. Ako se nakon upotrebe lijeka u pacijenta pojave promjene na koži ili sluznici, odmah se trebate obratiti liječniku. Istodobno se lijek zaustavlja..

Prije početka liječenja trebali biste znati kako pripremiti otopinu u kojoj se voda otapa u granulama i tabletama. Kako razrijediti 200 mg ACC ovisi o propisanom režimu liječenja. U pravilu se granule otapaju postupnim miješanjem u jednoj žlici. Vruća voda. Otopinu pijte i vruću. Lijek se preporučuje razrijediti u staklenoj posudi.

Treba uzeti u obzir ne samo s kojim kašljem uzimati lijek, već i oprez kod uzimanja lijeka od strane pacijenata s opstruktivnim bronhitisom i bronhijalnom astmom. Važno je stalno pratiti prohodnost bronha..

Lijek se preporučuje uzimati do osamnaest sati, prije odlaska u krevet, ne preporučuje se izravno pijenje lijeka.

Pacijenti s dijabetesom melitusom moraju uzeti u obzir da sastav lijeka sadrži saharozu.

Tijekom liječenja lijekom, pacijent može voziti vozila ili raditi s opasnim mehanizmima.

ACC ® (ACC ®)

Djelatna tvar

Farmakološka skupina

  • Mukolitičko sredstvo [Sekretolitici i stimulansi motoričke funkcije dišnog trakta]

Nosološka klasifikacija (ICD-10)

  • E84.0Cistična fibroza s plućnim manifestacijama
  • H66.9 Otitis media, nespecificiran
  • J01 Akutni sinusitis
  • J04 Akutni laringitis i traheitis
  • J18 Upala pluća bez navođenja uzročnika
  • J20 Akutni bronhitis
  • J21 Akutni bronhiolitis
  • J32 Kronični sinusitis
  • J37 Kronični laringitis i laringotraheitis
  • J42 Kronični bronhitis, nespecificiran
  • J44 Ostale kronične opstruktivne bolesti pluća
  • J44.9 Kronična opstruktivna plućna bolest, nespecificirana
  • J45 Astma
  • J47 Bronhiektazije [bronhiektazije]
  • R09.3 Ispljuvak

Sastav

Šumeće tablete1 kartica.
aktivna tvar:
acetilcistein100 mg
pomoćne tvari: bezvodna limunska kiselina - 679,85 mg; natrijev bikarbonat - 194 mg; bezvodni natrijev karbonat - 97 mg; manitol - 65 mg; askorbinska kiselina - 12,5 mg; bezvodna laktoza - 75 mg; natrijev saharinat - 6 mg; natrijev citrat - 0,65 mg; aroma kupine "B" - 20 mg
Granule za oralnu otopinu (narančasta)1 pakiranje.
aktivna tvar:
acetilcistein100 mg
pomoćne tvari: saharoza - 2829,5 mg; askorbinska kiselina - 12,5 mg; saharin - 8 mg; aroma naranče - 50 mg
Sirup1 ml
aktivna tvar:
acetilcistein20 mg
pomoćne tvari: metilparahidroksibenzoat - 1,3 mg; natrijev benzoat - 1,95 mg; dinatrij edetat - 1 mg; natrijev saharinat - 1 mg; natrijeva karmeloza - 2 mg; natrijev hidroksid, 10% vodena otopina - 30–70 mg; aroma "Trešnja" - 1,5 mg; pročišćena voda - 910,25-950,25 mg

Opis oblika doziranja

Šumeće tablete, 100 mg: okrugla, ravno-cilindrična bijela, s mirisom kupine. Može postojati blagi sumporni miris. Pripremljena otopina: bezbojna prozirna s mirisom kupine. Moguće slabašan miris sumpora.

Granule za pripremu oralne otopine (narančasta): homogene, bijele, bez aglomerata, s mirisom naranče.

Sirup: bistra, bezbojna, blago viskozna otopina s mirisom trešnje.

farmakološki učinak

Farmakodinamika

Acetilcistein je derivat aminokiseline cistein. Ima mukolitički učinak, olakšava ispuštanje ispljuvka zbog izravnog utjecaja na reološka svojstva ispljuvka. Djelovanje je posljedica sposobnosti prekida disulfidnih veza mukopolisaharidnih lanaca i uzrokovanja depolimerizacije mukoproteina u sputumu, što dovodi do smanjenja njegove viskoznosti. Lijek ostaje aktivan u prisutnosti gnojnog ispljuvka.

Djeluje antioksidativno na temelju sposobnosti svojih reaktivnih sulfhidrilnih skupina (SH-skupina) da se vežu za oksidativne radikale i tako ih neutraliziraju.

Uz to, acetilcistein potiče sintezu glutationa, važne sastavnice antioksidativnog sustava i kemijske detoksikacije tijela. Antioksidativni učinak acetilcisteina povećava zaštitu stanica od štetnih učinaka oksidacije slobodnih radikala svojstvenih intenzivnom upalnom odgovoru.

Profilaktičkom primjenom acetilcisteina smanjuje se učestalost i težina pogoršanja bakterijske etiologije u bolesnika s kroničnim bronhitisom i cističnom fibrozom.

Farmakokinetika

Apsorpcija je velika. U jetri se brzo metabolizira da bi se dobio farmakološki aktivan metabolit - cistein, kao i diacetilcistein, cistin i miješani disulfidi. Oralna bioraspoloživost je 10% (zbog prisutnosti izraženog učinka prvog prolaska kroz jetru). Tmaks u krvnoj plazmi je 1-3 sata. Komunikacija s proteinima krvne plazme - 50%. Izlučuje se putem bubrega u obliku neaktivnih metabolita (anorganski sulfati, diacetilcistein). T1/2 je oko 1 sat, poremećena funkcija jetre dovodi do povećanja T1/2 do 8 sati Prodire kroz placentnu barijeru. Nema podataka o sposobnosti acetilcisteina da prodre u BBB i izluči se u majčino mlijeko..

Indikacije lijeka ACC ®

Za sve oblike doziranja

bolesti dišnog sustava, praćene stvaranjem viskoznog, teško odvajajućeg sputuma:

- akutni i kronični bronhitis;

- Kronična opstruktivna plućna bolest;

akutni i kronični sinusitis;

otitis media (otitis media).

Kontraindikacije

Za sve oblike doziranja

preosjetljivost na acetilcistein ili druge sastojke lijeka;

peptični čir na želucu i dvanaesniku u akutnoj fazi;

hemoptiza, plućno krvarenje;

razdoblje dojenja;

djeca mlađa od 2 godine.

Za šumeće tablete, 100 mg, po izboru

nedostatak laktaze, netolerancija na laktozu, malapsorpcija glukoze i galaktoze.

Uz oprez: čir na želucu i dvanaesniku; Bronhijalna astma; opstruktivni bronhitis; zatajenje jetre i / ili bubrega; intolerancija na histamin (dugotrajnu primjenu lijeka treba izbjegavati, jer acetilcistein utječe na metabolizam histamina i može dovesti do znakova netolerancije, poput glavobolje, vazomotornog rinitisa, svrbeža); proširene vene jednjaka; bolesti nadbubrežne žlijezde; arterijska hipertenzija.

Za granule za pripremu otopine dodatno

Nedostatak sukraze / izomaltaze, netolerancija na fruktozu, nedostatak glukoze i galaktoze.

Uz oprez: čir na želucu i dvanaesniku; arterijska hipertenzija; proširene vene jednjaka; Bronhijalna astma; opstruktivni bronhitis; bolesti nadbubrežne žlijezde; zatajenje jetre i / ili bubrega; intolerancija na histamin (dugotrajnu primjenu lijeka treba izbjegavati, jer acetilcistein utječe na metabolizam histamina i može dovesti do znakova netolerancije, poput glavobolje, vazomotornog rinitisa, svrbeža).

Za sirup dodatno

Uz oprez: čir na želucu i dvanaesniku; Bronhijalna astma; zatajenje jetre i / ili bubrega; intolerancija na histamin (dugotrajnu primjenu lijeka treba izbjegavati, jer acetilcistein utječe na metabolizam histamina i može dovesti do znakova netolerancije, poput glavobolje, vazomotornog rinitisa, svrbeža); proširene vene jednjaka; bolesti nadbubrežne žlijezde; arterijska hipertenzija.

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

Podaci o primjeni acetilcisteina tijekom trudnoće i dojenja su ograničeni. Primjena lijeka tijekom trudnoće moguća je samo ako je predviđena korist za majku veća od potencijalnog rizika za fetus.

Ako je potrebno koristiti lijek tijekom laktacije, trebalo bi riješiti pitanje prestanka dojenja.

Nuspojave

Prema WHO, nuspojave su klasificirane prema učestalosti razvoja kako slijedi: vrlo često (≥1 / 10); često (≥1 / 100, krvni tlak, tahikardija; vrlo rijetko - anafilaktičke reakcije do šoka, Stevens-Johnsonov sindrom, toksična epidermalna nekroliza (Lyellov sindrom).

Iz dišnog sustava: rijetko - otežano disanje, bronhospazam (uglavnom u bolesnika s bronhijalnom hiperreaktivnošću u bronhijalnoj astmi).

Iz gastrointestinalnog trakta: rijetko - stomatitis, bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje, proljev; žgaravica, dispepsija (osim sirupa).

Od osjetila: rijetko - zujanje u ušima.

Ostalo: vrlo rijetko - glavobolja, vrućica, izolirani izvještaji o razvoju krvarenja zbog prisutnosti reakcije preosjetljivosti, smanjena agregacija trombocita.

Interakcija

Za sve oblike doziranja

Istodobnom primjenom acetilcisteina i antitusika, zbog suzbijanja refleksa kašlja, može doći do stagnacije ispljuvka. Stoga takve kombinacije treba odabrati s oprezom..

Istodobna primjena acetilcisteina s vazodilatacijskim sredstvima i nitroglicerinom može dovesti do povećanja vazodilatacijskog učinka.

Uz istodobnu uporabu s antibioticima za oralnu primjenu (uključujući peniciline, tetracikline, cefalosporine), moguća je njihova interakcija s tiolnom skupinom acetilcisteina, što može dovesti do smanjenja njihove antibakterijske aktivnosti. Stoga bi interval između uzimanja antibiotika i acetilcisteina trebao biti najmanje 2 sata (osim cefiksima i lorakarbena).

U dodiru s metalima nastaju guma, sulfidi karakterističnog mirisa..

Način primjene i doziranje

Unutra, nakon jela.

U nedostatku drugih sastanaka, preporuča se pridržavati se sljedećih doza.

Mukolitička terapija

Odrasli i djeca starija od 14 godina: po 2 tablete. šumeće 100 mg 2-3 puta dnevno ili 2 pakiranja. ACC ® granule za pripremu otopine od 100 mg 2-3 puta dnevno ili 10 ml sirupa 2-3 puta dnevno (400-600 mg acetilcisteina dnevno).

Djeca od 6 do 14 godina: 1 stol. šumeće 100 mg 3 puta dnevno ili 2 tablete. šumeće 2 puta dnevno ili 1 pakiranje. ACC ® granule za pripremu otopine 3 puta dnevno ili 2 pakiranja. 2 puta dnevno, ili 5 ml sirupa 3-4 puta dnevno ili 10 ml sirupa 2 puta dnevno (300-400 mg acetilcisteina dnevno).

Djeca od 2 do 6 godina: 1 tab. šumeće 100 mg ili 1 pakiranje. ACC ® granule za pripremu otopine od 100 mg 2-3 puta dnevno ili 5 ml sirupa 2-3 puta dnevno (200-300 mg acetilcisteina dnevno).

Cistična fibroza

Za bolesnike s cističnom fibrozom (urođeni metabolički poremećaj s čestim infekcijama bronhijalnog trakta) i težinom većom od 30 kg, ako je potrebno, moguće je povećati dozu na 800 mg acetilcisteina dnevno.

Djeca starija od 6 godina: 2 tab. šumeće 100 mg ili 2 pakiranja. ACC ® granule 100 mg za pripremu otopine 3 puta dnevno ili 10 ml sirupa 3 puta dnevno (600 mg acetilcisteina dnevno).

Djeca od 2 do 6 godina: 1 tab. šumeće 100 mg ili 1 pakiranje. ACC ® granule 100 mg za pripremu otopine ili 5 ml sirupa 4 puta dnevno (400 mg acetilcisteina dnevno).

Šumeće tablete treba otopiti u 1 čaši vode i uzeti odmah nakon otapanja, u iznimnim slučajevima otopinu možete ostaviti spremnu za upotrebu 2 sata.

Granule za oralnu otopinu (naranča) treba otopiti u vodi, soku ili hladnom čaju i uzimati nakon jela.

Dodatni unos tekućine pojačava mukolitički učinak lijeka. Za kratkotrajne prehlade, trajanje prijema je 5-7 dana.

Kod kroničnog bronhitisa i cistične fibroze, lijek treba uzimati dulje vrijeme kako bi se postigao profilaktički učinak protiv infekcija.

ACC® sirup uzima se pomoću mjerne šprice ili mjerne čašice u pakiranju. 10 ml sirupa jednako je 1/2 mjerne šalice ili 2 napunjene šprice.

Pomoću mjerne šprice

1. Otvorite čep boce gurajući ga i okrećući ga u smjeru suprotnom od kazaljke na satu.

2. Uklonite čep s rupom iz šprice, umetnite je u grlo boce i utisnite dok se ne zaustavi. Čep je dizajniran da poveže štrcaljku s bocom i ostaje u vratu boce.

3. Čvrsto umetnite štrcaljku u čep. Pažljivo okrenite bocu naopako, povucite klip štrcaljke prema dolje i izvucite potrebnu količinu sirupa. Ako su u sirupu vidljivi mjehurići zraka, pritisnite klip do kraja, a zatim napunite špricu. Vratite bocu u prvobitni položaj i izvadite štrcaljku.

4. Sirup iz šprice treba sipati na žlicu ili izravno u djetetova usta (u predjelu obraza, polako, tako da dijete može pravilno progutati sirup), dok uzima sirup, dijete treba biti u uspravnom položaju.

5. Nakon upotrebe, špricu isperite čistom vodom..

Indikacija za bolesnike s dijabetesom melitusom: 1 šumeća tableta odgovara 0,006 XE; 1 pakiranje ACC ® granule za pripremu otopine od 100 mg odgovaraju 0,24 XE; 10 ml sirupa spremnog za piće sadrži 3,7 g D-glucitola (sorbitol), što odgovara 0,31 XE.

Predozirati

Simptomi: Acetilcistein, kada se uzima u dozi do 500 mg / kg, nije uzrokovao nikakve simptome opijenosti. U slučaju pogrešnog ili namjernog predoziranja mogu se pojaviti pojave poput proljeva, povraćanja, bolova u želucu, žgaravice i mučnine. Djeca mogu imati hipersekreciju ispljuvka.

Liječenje: simptomatsko.

posebne upute

Kada radite s lijekom, potrebno je koristiti stakleno posuđe, izbjegavati kontakt s metalima, gumom, kisikom, lako oksidirajućim tvarima.

Korištenjem acetilcisteina vrlo su rijetko zabilježeni slučajevi teških alergijskih reakcija poput Stevens-Johnsonovog sindroma i Lyellovog sindroma. Ako se pojave promjene na koži i sluznici, trebate se odmah obratiti liječniku i prestati uzimati lijek.

Pacijentima s bronhijalnom astmom i opstruktivnim bronhitisom acetilcistein treba propisati s oprezom pod sustavnom kontrolom prohodnosti bronha..

Ne uzimajte lijek neposredno prije spavanja (preporučuje se uzimanje lijeka prije 18:00).

Utjecaj na sposobnost upravljanja vozilima i rada s mehanizmima. Nema podataka o negativnom učinku lijeka u preporučenim dozama na sposobnost upravljanja vozilima, mehanizmi nisu dostupni.

Posebne mjere opreza za uništavanje neiskorištenog lijeka. Nisu potrebne posebne mjere opreza prilikom odlaganja neiskorištenog proizvoda.

Za sirup dodatno

Izbjegavajte upotrebu lijeka u bolesnika s bubrežnom i / ili jetrenom insuficijencijom kako bi se izbjeglo dodatno stvaranje dušičnih spojeva.

1 ml sirupa sadrži 41,02 mg natrija. To se mora uzeti u obzir kod primjene lijeka u bolesnika na dijeti usmjerenoj na ograničavanje unosa natrija (sa smanjenim udjelom natrija / soli).

Obrazac za puštanje

Šumeće tablete, 100 mg.

Pri pakiranju Hermes Pharma Ges.m.b.H., Austrija: 20 tab. šumeće u plastičnoj ili aluminijskoj cijevi. 1 tubica od 20 tab. šumeće u kartonskoj kutiji.

Granule za oralnu otopinu (naranča), 100 mg. 3 g granula u vrećicama od kombiniranog materijala (aluminijska folija / papir / PE). 20 pakiranja. u kartonskoj kutiji.

Sirup, 20 mg / ml. U bočicama od tamnog stakla, zatvorene bijelim zatvorenim čepovima, otporne na djecu, sa zaštitnim prstenom, 100 ml.

- prozirna mjerna čašica (čep), graduirana za 2,5; 5 i 10 ml;

- prozirna štrcaljka za točenje, graduirana u 2,5 i 5 ml s bijelim klipom i adapterskim prstenom za pričvršćivanje na bočicu.

1 sp. zajedno s uređajima za točenje u kartonskoj kutiji.

Proizvođač

Šumeće tablete

1. Hermes Pharma Ges.m.b.H., Austrija.

2. Hermes Arzneimittel GmbH, Njemačka.

Nositelj odobrenja za promet: Sandoz dd Verovshkova 57, Ljubljana, Slovenija.

Granule za pripremu otopine

Nositelj odobrenja za promet: Sandoz dd, Verovshkova 57, 1000 Ljubljana, Slovenija.

Proizvođač: Lindofarm GmbH, Neustrasse 82, 40721 Hilden, Njemačka.

Pharma Wernigerode GmbH, Njemačka.

Nositelj odobrenja za promet: Sandoz dd Verovshkova 57, Ljubljana, Slovenija.

Potvrde potrošača treba poslati na ZAO Sandoz: 125315, Moskva, Leningradsky Prospect, 72, bldg. 3.

Tel.: (495) 660-75-09; faks: (495) 660-75-10.

ACC aktivan

ACC Active: upute za uporabu i pregledi

Latinski naziv: ACC Active

ATX kod: R05CB01

Aktivni sastojak: acetilcistein (acetilcistein)

Proizvođač: Hermes Pharma Gez.m.b.H. (Hermes Pharma Ges.m.b.H.) (Austrija)

Opis i ažuriranje fotografije: 06/11/2020

Cijene u ljekarnama: od 200 rubalja.

ACTS Active je lijek s iskašljavajućim mukolitičkim djelovanjem.

Oblik i sastav izdanja

Lijek se proizvodi u obliku praška za oralnu primjenu, koji je homogena masa bijele ili žućkastobijele boje, ponekad komprimirana u aglomerate koji se lako raspadaju, s mirisom kupine i, u nekim slučajevima, s aromom sumpora (po 1,6 g u vrećicama od papira, laminirano aluminijska folija; u kartonskoj kutiji 10 ili 20 vrećica i upute za uporabu ACTS Active).

Sastav za 1 dozu (vrećica):

  • aktivna tvar: acetilcistein - 600 mg;
  • pomoćne komponente: sorbitol, limunska kiselina, magnezijev citrat, aspartam, polisorbat 65, ksilitol, natrijev dihidrogen citrat, natrijeva karmeloza, gliceril tripalmitat, aroma kupine "B", magnezijev stearat.

Farmakološka svojstva

Farmakodinamika

Acetilcistein je derivat cisteina. Ima sekretorno i mukolitičko djelovanje. Iscjedak sputuma olakšan je zbog izravnog utjecaja na njegova reološka svojstva. Slobodne sulfhidrilne skupine tvari sposobne su razbiti intermolekularne i intramolekularne disulfidne veze kiselih mukopolisaharida ispljuvka, a to uzrokuje depolimerizaciju mukoproteina i dovodi do smanjenja viskoznosti ispljuvka. Acetilcistein smanjuje induciranu hiperplaziju mukoidnih stanica, potiče cilijarnu aktivnost i pojačava proizvodnju surfaktanta, što dovodi do poboljšanja mukocilijarnog klirensa.

Aktivnost lijeka čuva se u prisutnosti sluzavog, gnojnog i mucopurulentnog ispljuvka.

ACTS Active povećava izlučivanje manje viskoznih sialomucina peharastim stanicama, smanjuje prianjanje bakterijskih stanica na epitel bronhijalne sluznice. Potiče stanice koje se nalaze u bronhijalnoj sluznici i proizvode sekrete koji liziraju fibrin. Sličan učinak uočava se u odnosu na sekreciju nastalu u upalnim bolestima ENT organa..

Acetilcistein prilično lako prodire u stanice i tamo se pretvara u L-cistein iz kojeg se potom sintetizira glutation. Glutation je snažni antioksidans i citoprotektant koji zarobljava toksine, kao i egzogene i endogene slobodne radikale. Dakle, acetilcistein pomaže u povećanju sinteze glutationa unutar stanica i, kao rezultat, detoksificira štetne tvari (zbog toga se acetilcistein koristi kao protuotrov za predoziranje paracetamolom).

Kada se ACC Active koristi u profilaktičke svrhe, dolazi do smanjenja učestalosti i smanjenja ozbiljnosti pogoršanja bakterijskih infekcija u bolesnika s cističnom fibrozom i kroničnim bronhitisom..

Farmakokinetika

Nakon oralne primjene, acetilcistein se brzo i gotovo u potpunosti apsorbira. Bioraspoloživost lijeka je samo oko 10%, jer podliježe učinku primarnog prolaska kroz jetru. Maksimalna koncentracija acetilcisteina u plazmi opaža se približno 1-3 sata nakon uzimanja i iznosi 15 mmol / l.

Oko 50% djelatne tvari veže se na proteine ​​plazme nakon 4 sata, ali nakon 12 sati veza s proteinima plazme opada i nije veća od 20%. Acetilcistein se u tijelu distribuira nepromijenjen (približno 20%) i u obliku aktivnih metabolita (80%). Nalazi se uglavnom u plućima, bronhijalnim sekretima, bubrezima i jetri. Prolazi kroz placentnu barijeru, određuje se u pupkovinoj krvi. Nema podataka o prodiranju kroz krvno-moždanu barijeru i u majčino mlijeko.

Metabolizam se javlja u jetri. Kao rezultat, nastaje jedan farmakološki aktivan metabolit - cistein, kao i drugi metaboliti - cistin, diacetilcistein, miješani disulfidi. Acetilcistein i njegovi metaboliti otkrivaju se u tijelu u različitim oblicima: povezani s proteinima plazme, u slobodnom obliku, u obliku povezanih aminokiselina.

Bubrezi se izlučuju gotovo isključivo u obliku neaktivnih metabolita (diacetilcistein i anorganski sulfati). Male količine se izlučuju kroz crijeva (nepromijenjene).

Poluvrijeme je oko 1 sat (ovisi o brzini biotransformacije jetre). U bolesnika s oštećenom funkcijom jetre, poluživot se može produljiti do 8 sati..

Indikacije za uporabu

ACC Active se koristi za kronične i akutne respiratorne bolesti, praćene stvaranjem teško odvojivih bronhijalnih sekreta (kao ekspektorans):

  • kronični i akutni sinusitis;
  • rinosinusitis;
  • laringotraheitis;
  • bronhitis;
  • bronhiolitis;
  • bronhiektazije;
  • traheitis;
  • cistična fibroza;
  • upala pluća;
  • emfizem pluća;
  • atelektaza pluća (zbog začepljenja bronha sluznim čepom);
  • apsces pluća;
  • intersticijska bolest pluća.

Osim toga, ACC Active se koristi za upale srednjeg uha, kao i za postoperativne i posttraumatske uvjete (kako bi se uklonili viskozni sekreti iz respiratornog trakta).

Kontraindikacije

  • pogoršanje peptičnog čira na dvanaesniku i želucu;
  • plućno krvarenje;
  • hemoptiza;
  • fenilketonurija (budući da lijek sadrži aspartam);
  • nasljedna intolerancija na fruktozu (zbog sadržaja sorbitola);
  • razdoblje trudnoće i dojenja;
  • djeca i adolescenti do 18 godina.

Relativni (prašak ACTS Active 600 mg koristi se oprezno):

  • povijest indicija za čir na dvanaesniku ili čir na želucu;
  • bolesti nadbubrežne žlijezde;
  • oštećenje bubrega i / ili jetre;
  • arterijska hipertenzija;
  • proširene vene jednjaka;
  • opstruktivni bronhitis;
  • Bronhijalna astma;
  • intolerancija na histamin (ne preporučuje se dugotrajna istodobna primjena, jer acetilcistein utječe na metabolizam histamina i može izazvati simptome koji ukazuju na intoleranciju na histamin, poput svrbeža, vazomotornog rinitisa i glavobolje).

ACTS Active, upute za uporabu: način i doziranje

ACTS Active prašak se uzima oralno. Sadržaj jedne vrećice izlije se izravno na jezik. Prašak potiče salivaciju, miješa se sa slinom i prilično ga je lako progutati, odnosno ne trebate ga piti s vodom. Prašak nemojte žvakati prije gutanja.

Preporučeni dnevni unos za odrasle je 600 mg (1 vrećica). Zbog visokog sadržaja aktivne tvari u 1 vrećici, lijek se ne smije davati djeci i adolescentima mlađim od 18 godina (mogu se koristiti drugi oblici doziranja acetilcisteina).

Trajanje terapije za kratkotrajne prehlade je 5-7 dana, a u slučaju liječenja kroničnih procesa - do nekoliko mjeseci (utvrdio liječnik).

Nuspojave

  • probavni sustav: rijetko - mučnina, povraćanje, stomatitis, bolovi u trbuhu, proljev; rijetko - dispeptični poremećaji; s nepoznatom učestalošću - žgaravica;
  • kardiovaskularni sustav: rijetko - arterijska hipotenzija, tahikardija; vrlo rijetko - krvarenje; s nepoznatom učestalošću - kolaps;
  • dišni sustav: rijetko - bronhospazam (obično u bolesnika s bronhijalnom hiperreaktivnošću zbog bronhijalne astme);
  • živčani sustav: rijetko - glavobolja;
  • osjetilni organi: rijetko - zvone u ušima;
  • imunološki sustav: rijetko - reakcije preosjetljivosti; vrlo rijetko - anafilaktoidne / anafilaktičke reakcije, anafilaktički šok;
  • koža i potkožna masnoća: rijetko - svrbež kože, osip, osip, urtikarija, Quinckeov edem; vrlo rijetko - Lyellov sindrom, Stevens-Johnsonov sindrom;
  • ostale reakcije: rijetko - vrućica; s nepoznatom učestalošću - edem lica.

Predozirati

Čak i nakon uzimanja visokih dnevnih doza acetilcisteina (do 11,6 g dnevno tijekom 3 mjeseca), ne razvijaju se ozbiljne nuspojave. Mogu se pojaviti gastrointestinalni simptomi (povraćanje, mučnina, proljev).

Ako je potrebno, provesti simptomatsko liječenje.

posebne upute

Pacijentima s opstruktivnim bronhitisom i bronhijalnom astmom ACC Active se propisuje s oprezom, sustavno prateći prohodnost bronha. Ako pacijent sam ne može učinkovito iskašljati grlo, sekret se usisava ili odvodi.

Ako se tijekom razdoblja liječenja pojave bilo kakve promjene na sluznici i koži, lijek treba otkazati i odmah potražiti savjet liječnika.

Ne preporučuje se uzimanje ACC Active prije spavanja (poželjno je uzimati lijek najkasnije do 18:00).

Acetilcistein može iskriviti podatke nekih laboratorijskih testova, na primjer, utjecati na rezultate analize prilikom određivanja ketonskih tijela u mokraći i razine salicilata u krvnoj plazmi (kolorimetrijskom metodom istraživanja).

Utjecaj na sposobnost upravljanja vozilima i složenih mehanizama

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

Nema dovoljno podataka o primjeni lijeka tijekom trudnoće, pa je njegova primjena u trudnica kontraindicirana.

Ako je tijekom laktacije potrebno uzimanje ACC Active, dojenje treba zaustaviti.

Dječja primjena

ACC Active je kontraindiciran u djece i adolescenata mlađih od 18 godina.

S oštećenom funkcijom bubrega

Kod bubrežnih bolesti ACTS Active se koristi s oprezom..

Za kršenja funkcije jetre

Acetilcistein treba koristiti s oprezom u bolesnika s bolestima jetre.

Interakcije s lijekovima

Ne preporučuje se istodobna primjena antitusika, jer potiskuju refleks kašlja i mogu uzrokovati stagnaciju ispljuvka.

ACC Active i antibakterijske lijekove (osim cefiksima i loracarbefa) treba uzimati u razmacima od najmanje 2 sata, zbog moguće farmaceutske nekompatibilnosti.

Acetilcistein može pojačati antitrombocitne i vazodilatacijske učinke nitroglicerina. Ako je potrebno, kombiniranom primjenom s nitroglicerinom, stanje bolesnika treba pratiti zbog mogućeg razvoja arterijske hipotenzije.

Acetilcistein može smanjiti koncentraciju karbamazepina na subterapijske vrijednosti i eliminirati toksični učinak paracetamola.

Aktivni ugljen može smanjiti učinkovitost ACC Active.

Analozi

Analozi ACTS Active su acetilcistein, acetilcistein Canon, acetilcistein VERTEX, acetilcistein-teva, acestin, ACTS 100, ACTS 200, ACTS, ACTS Long, N-AC-ratiopharm, tablete otopine mukocila, Eluimpa AC, FTC.

Uvjeti skladištenja

Čuvati na temperaturi koja ne prelazi 25 ° C. Čuvati izvan dohvata djece.

Rok trajanja lijeka - 2 godine.

Uvjeti izdavanja iz ljekarni

Dostupno bez recepta.

Recenzije o ACC Active

Prema recenzijama, ACTS Active učinkovito je liječenje kašlja. Preporuča se za upotrebu od oko 90% korisnika. Lijek je prikladan za upotrebu, jer prašak ne treba prati tekućinom. Trošak lijeka je prosječan.

Glavni i najčešće spominjani nedostatak nije baš ugodan okus i aftertaste u ustima nakon uzimanja ACC Active.

Cijena ACC Active u ljekarnama

Cijena ACC Active 600 mg, praška za oralnu primjenu, iznosi 220-390 rubalja. po pakiranju koje sadrži 10 vrećica.

ACTS® 200 (prašak za pripremu otopine, 200 mg, 3 g u vrećici)

Upute

  • ruski
  • қazaқsha

Trgovački naziv

Međunarodno vlasničko ime

Oblik doziranja

Prašak za pripremu oralne otopine 200 mg

Sastav

1 vrećica sadrži 3 g praha

djelatna tvar: acetilcistein 200 mg

pomoćne supstance: saharoza, askorbinska kiselina, saharin, okus suhe naranče 1: 1000 Sotteri 289 **

(** - esencija okusa naranče 11,1%, anhidrid dekstroze 82,7%, laktoza 6,2%)

Opis

Prašak od bijele do žućkaste boje, s djelomičnom nakupinom čestica, s mirisom naranče.

Pripremljena otopina - bezbojna, prozirna ili blago opalescentna.

Farmakoterapijska skupina

Pripreme za uklanjanje simptoma prehlade i kašlja.

Lijekovi za iskašljavanje. Mukolitici. Acetilcistein

ATX kod R05 CB01

Farmakološka svojstva

Farmakokinetika

Nakon oralne primjene, acetilcistein se brzo apsorbira iz gastrointestinalnog trakta (GIT) i metabolizira se u jetri u cistein, farmakološki aktivni metabolit, kao i diacetilcistein, cistin i razne miješane disulfide.

Zbog visokog učinka "prvog prolaska" kroz jetru, bioraspoloživost acetilcisteina je vrlo niska (približno 10%).

U ljudi se maksimalne koncentracije u plazmi postižu nakon 1-3 sata.Maksimalna koncentracija metabolita cisteina u plazmi je oko 2 μmol / l. Vezanje acetilcisteina na proteine ​​plazme iznosi približno 50%.

Acetilcistein se izlučuje kroz bubrege gotovo isključivo kao neaktivni metaboliti (anorganski sulfati, diacetilcistein).

Poluvrijeme u plazmi je približno 1 sat i uglavnom se određuje biotransformacijom jetre. Stoga poremećaj funkcije jetre dovodi do produljenja razdoblja polu eliminacije iz plazme do 8 sati..

Farmakodinamika

Acetilcistein je derivat aminokiseline cistein. Acetilcistein ima sekretolitičko i sekretorno djelovanje u dišnom traktu. Razbija disulfidne veze između mukopolisaharidnih lanaca i ima depolimerizirajući učinak na DNK lance (s gnojnim ispljuvkom). Zahvaljujući tim mehanizmima, viskoznost ispljuvka se smanjuje.

Alternativni mehanizam acetilcisteina temelji se na sposobnosti njegove reaktivne sulfhidrilne skupine da veže kemijske radikale i time ih čini bezopasnima.

Acetilcistein pomaže povećati sintezu glutationa, što je važno za detoksikaciju otrovnih tvari. To objašnjava njegov protuotrovni učinak u trovanju paracetamolom..

Svojom profilaktičkom primjenom djeluje zaštitno u odnosu na učestalost i težinu pogoršanja bakterijskih infekcija, što je utvrđeno u bolesnika s kroničnim bronhitisom i cističnom fibrozom..

Indikacije za uporabu

- sekretolitička terapija akutnih i kroničnih bolesti bronha i pluća, popraćena oštećenim stvaranjem i izlučivanjem sputuma.

Način primjene i doziranje

ACTS® 200 uzima se samo u obliku pripremljene otopine, nakon jela.

Odrasli i adolescenti u dobi od 14 i više godina

1 vrećica praha 2-3 puta dnevno (odgovara 400-600 mg acetilcisteina dnevno).

Djeca i adolescenti od 6 do 14 godina

1 vrećica praška 2 puta dnevno (odgovara 400 mg acetilcisteina dnevno).

Trajanje liječenja ovisi o vrsti i težini bolesti i treba ga odrediti liječnik koji liječi.

Prašak se otopi u čaši prokuhane vode i uzima nakon obroka.

Za djecu mlađu od 6 godina preporučuju se drugi oblici ACC: ACC® Junior, prašak za oralnu otopinu, 20 mg / ml, ACC®100, šumeće tablete, 100 mg ili ACC®200, šumeće tablete, 200 mg.

ACTS prah: upute za uporabu

Lijek ACC je mukolitičko sredstvo namijenjeno liječenju različitih bolesti dišnog sustava. Dostupno u granuliranom obliku. Granule su namijenjene daljnjem otapanju u vodi i piću.

Oblik i sastav izdanja

Aktivni sastojak je acetilcistein. Granule imaju jednoliku konzistenciju bez grudica s okusom naranče. Svaka vrećica granula sadrži 200 ili 100 mg acetilcisteina. Uz aktivnu tvar, u sastav se dodaju pomoćne komponente: saharin, askorbinska kiselina, saharoza i okus naranče. Kartonsko pakiranje može sadržavati 50 ili 20 vrećica za jednokratnu upotrebu, od kojih je svaka izrađena od troslojnog materijala. Paket sadrži detaljne upute.

Indikacije za uporabu

ACC treba koristiti za takva bolna stanja:

  • stvaranje teško odvajajućeg ispljuvka viskozne konzistencije;
  • opstruktivni bronhitis;
  • bronhiektazije;
  • laringotraheitis;
  • Bronhijalna astma;
  • cistična fibroza;
  • upala pluća;
  • u liječenju kroničnog i akutnog sinusitisa;
  • bronhiolitis;
  • upala srednjeg uha;
  • druge bolesti dišnog sustava.

Kontraindikacije

Zabrana uzimanja lijeka ACC odnosi se na dojilje i trudnice, djecu mlađu od dvije godine, pacijente s preosjetljivošću na bilo koju komponentu ovog lijeka. Potreban je pojačani oprez pri propisivanju ACC-a osobama s varikoznim venama u jednjaku, s hemoptizom, bronhijalnom astmom (zbog moguće komplikacije u obliku bronhospazma), u slučaju neispravnog rada bubrega ili nadbubrežne žlijezde, jetre, čira na želucu. U trudnica je uzimanje ACC moguće samo u ekstremnim slučajevima kada korist prelazi vjerojatnost neželjenih posljedica..

Način primjene i doziranje

ACC u adolescenata, od 14. godine i kod odraslih, koristi se prema shemi. U liječenju bolesti dišnog sustava treba uzimati 1 vrećicu koja sadrži 200 mg acetilcisteina ili 2 vrećice sa 100 mg lijeka 3 puta tijekom 24 sata. Ukupna doza acetilcisteina kreće se od 400 do 600 mg dnevno. Podijeljen je u nekoliko recepcija nakon savjetovanja s liječnikom..

Djeca od 6 do 14 godina trebaju unositi 300 - 400 mg lijeka dnevno. Prijem se dijeli na 3 ili 2 puta u približno jednakim intervalima.

Djeci od 2 do 5 godina propisuje se ACC u dozi od 100 mg dva puta dnevno.

U liječenju cistične fibroze provodi se drugačiji režim liječenja. Od šeste godine potreban je trostruki unos od 200 mg. Djeca stara 2 - 5 godina trebaju piti lijek po 100 mg četiri puta u 24 sata. Ponekad je potrebno povećati dnevnu dozu na 800 mg u bolesnika koji teže više od 30 kg.

Kratkoročne bolesti zahtijevaju terapiju ACC-om oko 6-7 dana. U slučaju liječenja cistične fibroze ili kroničnih problema s dišnim sustavom, potreban je dugi tečaj, kojeg liječnik odabire strogo pojedinačno.

Kako razrijediti ACC prah?

Lijek ACC propisuje se strogo nakon obroka. Granule u vrećici moraju se otopiti u hladnoj tekućini (čaj, voda, sok). Paralelni unos tekućine značajno povećava aktivnost acetilcisteina.

Nuspojave

Tijekom terapije mogu postojati takve neugodne komplikacije:

  • glavobolja;
  • buka u ušima;
  • pojava upalnih elemenata u usnoj šupljini;
  • mučnina ili žgaravica;
  • uzrujana stolica;
  • tahikardija;
  • snižavanje krvnog tlaka;
  • zabilježene su izolirane pritužbe na alergijske komplikacije. Najčešće se opaža bronhospazam, koji se obično bilježi u bolesnika s povećanom bronhijalnom reaktivnošću. Može se pojaviti svrbež ili osip;
  • razvoj krvarenja (izuzetno rijetko).

posebne upute

Pacijenti sa dijabetesom melitusom trebaju uzeti u obzir činjenicu da paket ACC s dozom od 200 mg odgovara 0,23 VU, a s dozom od 100 mg - 0,24 VU. Granule sadrže saharozu. Tijekom hranjenja i dojenja, ACC se propisuje pod strogim liječničkim nadzorom u ekstremnim slučajevima..

Zabranjeno je koristiti ACC s tvarima koje djeluju antitusično. Moguća je stagnacija sluzi u bronhima. Morate znati da će nitroglicerin, uzet istovremeno s acetilcisteinom, pojačati njegov vazodilatacijski učinak. ACC je nespojiv s lijekovima povezanim s antibioticima. To se posebno odnosi na cefalosporine, peniciline, eritromicin, amfotericin B i tetraciklin. Također je nemoguće primiti ACC s proteolitičkim enzimima. ACC granule se otapaju samo u staklenim posudama. Nemojte koristiti metalne posude. U prisutnosti bronhijalne astme ili opstruktivnog bronhitisa, acetilcistein se propisuje uz povremeno praćenje prohodnosti bronha.

Analozi ACC

Pripravci koji sadrže acetilcistein: Acestad tablete i granule, Acestal C, ACC topli napitak, ACC tablete, Fluimucil i mnogi drugi.

Lijekovi s sličnim terapijskim učinkom uključuju Ambroxol, Sudafred, Fluifort, Lazolvan, Bromhexin.

Uvjeti skladištenja

ACC se može čuvati u sobama s sobnom temperaturom od oko 25 stupnjeva. Rok čuvanja u originalnom pakiranju je 4 godine. Lijek treba biti skriven od djece. Izdavanje iz ljekarni dopušteno je bez recepta.

Cijena azz praha

ACC granule za pripremu oralne otopine 100 mg, 20 kom. - od 113 rubalja.

ACC granule za pripremu oralne otopine 200 mg, 20 kom. - od 121 rubalja.

ACTS 200 (prah): upute za uporabu

Oblik doziranja

Prašak za pripremu oralne otopine 200 mg

Sastav

1 vrećica sadrži 3 g praha

djelatna tvar: acetilcistein 200 mg

pomoćne supstance: saharoza, askorbinska kiselina, saharin, okus suhe naranče 1: 1000 Sotteri 289 **

(** - esencija okusa naranče 11,1%, anhidrid dekstroze 82,7%, laktoza 6,2%)

Opis

Prašak od bijele do žućkaste boje, s djelomičnom nakupinom čestica, s mirisom naranče.

Pripremljena otopina - bezbojna, prozirna ili blago opalescentna.

Farmakoterapijska skupina

Pripreme za liječenje bolesti dišnog sustava. Pripreme za uklanjanje simptoma prehlade i kašlja. Lijekovi za iskašljavanje. Mukolitici. Acetilcistein

ATX kod R05 CB01

Farmakološka svojstva

Nakon oralne primjene, acetilcistein se brzo apsorbira iz gastrointestinalnog trakta (GIT) i metabolizira se u jetri u cistein, farmakološki aktivni metabolit, kao i diacetilcistein, cistin i razne miješane disulfide.

Zbog visokog učinka "prvog prolaska" kroz jetru, bioraspoloživost acetilcisteina je vrlo niska (približno 10%).

U ljudi se maksimalne koncentracije u plazmi postižu nakon 1-3 sata.Maksimalna koncentracija metabolita cisteina u plazmi je oko 2 μmol / l. Vezanje acetilcisteina na proteine ​​plazme iznosi približno 50%.

Acetilcistein se izlučuje kroz bubrege gotovo isključivo kao neaktivni metaboliti (anorganski sulfati, diacetilcistein).

Poluvrijeme u plazmi je približno 1 sat i uglavnom se određuje biotransformacijom jetre. Stoga poremećaj funkcije jetre dovodi do produljenja razdoblja polu eliminacije iz plazme do 8 sati..

Acetilcistein je derivat aminokiseline cistein. Acetilcistein ima sekretolitičko i sekretorno djelovanje u dišnom traktu. Razbija disulfidne veze između mukopolisaharidnih lanaca i ima depolimerizirajući učinak na DNK lance (s gnojnim ispljuvkom). Zahvaljujući tim mehanizmima, viskoznost ispljuvka se smanjuje.

Alternativni mehanizam acetilcisteina temelji se na sposobnosti njegove reaktivne sulfhidrilne skupine da veže kemijske radikale i time ih čini bezopasnima.

Acetilcistein pomaže povećati sintezu glutationa, što je važno za detoksikaciju otrovnih tvari. To objašnjava njegov protuotrovni učinak u trovanju paracetamolom..

Kada se koristi profilaktički, ima zaštitni učinak u odnosu na učestalost i težinu pogoršanja bakterijskih infekcija, što je utvrđeno u bolesnika s kroničnim bronhitisom i cističnom fibrozom..

Indikacije za uporabu

- sekretolitička terapija akutnih i kroničnih bolesti bronha i pluća, popraćena oštećenim stvaranjem i izlučivanjem sputuma.

Način primjene i doziranje

ACTS® 200 uzima se samo u obliku pripremljene otopine, nakon jela.

Odrasli i adolescenti u dobi od 14 i više godina

1 vrećica praha 2-3 puta dnevno (odgovara 400-600 mg acetilcisteina dnevno).

Djeca i adolescenti od 6 do 14 godina

1 vrećica praška 2 puta dnevno (odgovara 400 mg acetilcisteina dnevno).

Trajanje liječenja ovisi o vrsti i težini bolesti i treba ga odrediti liječnik koji liječi.

Prašak se otopi u čaši prokuhane vode i uzima nakon obroka.

Za djecu mlađu od 6 godina preporučuju se drugi oblici ACC: ACC® Junior, prašak za oralnu otopinu, 20 mg / ml, ACC®100, šumeće tablete, 100 mg, ACC®200, šumeće tablete, 200 mg.

Nuspojave

Kontraindikacije

- preosjetljivost na bilo koju komponentu lijeka

- peptični čir na želucu i dvanaesniku u akutnoj fazi

- hemoptiza, plućno krvarenje

- bronhijalna astma u akutnoj fazi

- djeca mlađa od 6 godina

- netolerancija na fruktozu, galaktozu, nedostatak saharin-izomaltoze, laktoze, sindrom malapsorpcije glukoze i galaktoze

S oprezom: proširene vene jednjaka, bronhijalna astma, bolesti nadbubrežne žlijezde, zatajenje jetre i / ili bubrega, arterijska hipertenzija.

Interakcije s lijekovima

Istodobna primjena acetilcisteina i antitusika može uzrokovati opasan sekretorni zastoj zbog smanjenja refleksa kašlja. Iz tog razloga, ova opcija kombinirane terapije mora se temeljiti na posebno točnoj dijagnozi..

Da bi se postigao najbolji terapeutski učinak, oralni antibiotici (penicilini, tetraciklini i aminoglikozidi) moraju se davati odvojeno, u razmaku od dva sata. To se ne odnosi na cefiksim i lorakarbef..

Korištenje aktivnog ugljena u velikim dozama može oslabiti djelovanje acetilcisteina.

Istodobna primjena nitroglicerina i acetilcisteina treba provoditi pod nadzorom liječnika, jer je moguće povećati vazodilatacijski učinak i inhibitorni učinak na agregaciju trombocita.

Acetilcistein može ometati kolorimetrijsku kvantifikaciju salicilata.

Acetilcistein može ometati rezultate ispitivanja ketonskog tijela na analizi urina.

posebne upute

U slučaju promjena na koži i sluznici, pacijent treba odmah prestati uzimati acetilcistein i obratiti se liječniku.

Pacijentima s bronhijalnom astmom i opstruktivnim bronhitisom treba propisati ACC 200 s oprezom pod sustavnim nadzorom provodljivosti bronha zbog rizika od bronhospazma..

Korištenje ACTS® 200 može dovesti do razrjeđivanja ispljuvka u bronhima i laganog povećanja volumena. Ako je refleks kašlja nedovoljan, upotrijebite: posturalnu drenažu ili aspiraciju.

Pacijenti s intolerancijom na histamin trebali bi uzimati ACC 200 kratkim tečajevima, zbog učinka na metabolizam samog histamina, moguće pojave simptoma netolerancije (na primjer, glavobolja, curenje iz nosa, svrbež).

1 vrećica sadrži 2,7 g saharoze. To treba uzeti u obzir prilikom propisivanja ACC 200 pacijentima s dijabetesom melitusom.

Trudnoća i dojenje

Primjena lijeka ACC 200 tijekom trudnoće i dojenja moguća je u slučajevima kada je predviđena korist za majku veća od potencijalnog rizika za fetus i dijete.

Značajke učinka lijeka na sposobnost upravljanja vozilom ili potencijalno opasnih mehanizama

Predozirati

Simptomi: mučnina, povraćanje, proljev, djeca su u opasnosti od hipersekrecije.