Azz prah za djecu

Upala sinusa

Sastav ACC sredstava u tabletama sadrži aktivni sastojak acetilcistein, a lijek sadrži i dodatne komponente: bezvodna limunska kiselina, bezvodni natrijev karbonat, natrijev bikarbonat, manitol, bezvodna laktoza, natrijev citrat, askorbinska kiselina, natrijev saharinat, aroma.

ACC prah sadrži aktivnu komponentu acetilcistein, kao i dodatne komponente: saharoza, askorbinska kiselina, natrijev saharinat, aroma.

Obrazac za puštanje

Proizvode se lijekovi ACTS 100 (ACC za djecu) i ACC 200 (za odrasle pacijente).

Lijek je dostupan u obliku šumećih tableta, kao i u obliku granula, koje se koriste za nanošenje otopine. Tablete su bijele boje, s jedne strane rizika, imaju okus kupine. Može postojati blagi miris sumpora. Tablete se koriste za pripremu otopine - prozirne, s aromom kupine.

Granule su bijele, homogene i imaju aromu meda i limuna ili naranče. Granulat se nalazi u folijskim vrećicama, u kartonskoj kutiji od 20 vrećica.

farmakološki učinak

Wikipedia svjedoči da je tvar acetilcistein derivat aminokiseline cistein. Proizvodi mukolitički učinak, pod njegovim utjecajem olakšava se proces ispuštanja ispljuvka, jer tvar izravno utječe na reološka svojstva ispljuvka. Njegov je učinak povezan sa sposobnošću prekida disulfidnih veza mukopolisaharidnih lanaca, što rezultira depolimerizacijom mukoproteina u ispljuvku. Kao rezultat, viskoznost ispljuvka se smanjuje.

Lijek je također aktivan ako pacijent ima gnojni ispljuvak..

Napomena također sadrži informaciju da ACC pruža antioksidativni učinak povezan sa sposobnošću reaktivnih sulfhidrilnih skupina da neutraliziraju oksidativne radikale vezujući se za njih. S obzirom na to, povećava se zaštita stanica od oksidacije, koja se često događa tijekom upalnih reakcija..

Također, acetilcistein aktivira glutation, koji je važan dio antioksidativnog sustava i kemijske detoksikacije tijela.

Ako se ACC koristi za profilaksu, ozbiljnost i učestalost pogoršanja kod osoba koje pate od cistične fibroze i kroničnog bronhitisa znatno su smanjene.

Farmakokinetika i farmakodinamika

Visoka je razina apsorpcije lijeka. Metabolizam se javlja u jetri, stvaranjem aktivnog metabolita - cisteina, također cistina, diacetilcisteina, miješanih disulfida.

Kada se uzima oralno, razina bioraspoloživosti iznosi 10% (budući da se bilježi izražen učinak prvog prolaska kroz jetru). Maksimalna koncentracija u plazmi opaža se nakon 1-3 sata. Za proteine ​​krvi veže se za 50%.

Izlučuje se urinom kao neaktivni metaboliti. Poluvrijeme je 1 sat, ako pacijent ima oštećenu funkciju jetre, tada se može produžiti do 8 sati.

Prelazi placentu, nema podataka o prodiranju kroz BBB.

Indikacije za uporabu

Primijećene su sljedeće indikacije za uporabu ovog lijeka:

  • respiratorne bolesti, u kojima se stvara viskozni ispljuvak, koji se teško odvaja;
  • bronhijalni i kronični;
  • traheitis, opstruktivni bronhitis, laringotraheitis;
  • bronhiektazije;
  • upala pluća;
  • Bronhijalna astma;
  • cistična fibroza;
  • apsces pluća;
  • Kronična opstruktivna plućna bolest;
  • sinusitis i kronični;
  • upala srednjeg uha.

Kontraindikacije

Postoje takve kontraindikacije za sve oblike lijeka:

  • visoka osjetljivost na bilo koji sastojak lijeka;
  • razdoblje pogoršanja čira na želucu i dvanaesniku;
  • plućno krvarenje;
  • hemoptiza;
  • trudnoća i dojenje.

Pažljivo prepisujte lijek pacijentima s anamnezom čira na želucu ili dvanaesniku, s intolerancijom na histamin (ne može se dugo koristiti), s bronhijalnom astmom, varikozitetima jednjaka, opstruktivnim bronhitisom, nadbubrežnim bolestima, arterijskom hipertenzijom, zatajenjem jetre i / ili bubrega.

Dodatne kontraindikacije za šumeće tablete od 200 mg:

  • nedostatak laktaze, netolerancija na laktozu;
  • malapsorpcija glukoze-galaktoze;
  • dob pacijenta do 2 godine;

Dodatne kontraindikacije za granule:

  • netolerancija na fruktozu;
  • nedostatak saharaze / izomaltaze;
  • nedostatak glukoze-galaktoze;
  • dob pacijenta do 6 godina.

Nuspojave

Tijekom liječenja mogu se pojaviti sljedeće nuspojave:

  • alergijske manifestacije: osip, urtikarija, egzantem, svrbež kože, snižavanje krvnog tlaka, tahikardija, angioedem; u rijetkim slučajevima - anafilaktičke reakcije, toksična epidermalna nekroliza, Stevens-Johnsonov sindrom;
  • probavni sustav: bolovi u trbuhu, stomatitis, povraćanje, proljev, mučnina, žgaravica, dispepsija;
  • dišni sustav: bronhospazam, otežano disanje (uglavnom se očituje kod osoba s bronhijalnom astmom);
  • osjetilni organi: osjećaj buke u ušima;
  • ostale manifestacije: vrućica, glavobolja, krvarenje (pojedinačni slučajevi).

Upute za uporabu ACC (način i doziranje)

Lijek u šumećim tabletama ili granulama u vrećicama mora se uzimati oralno, a istovremeno se pridržavati doziranja naznačenih u uputama. Morate piti nakon jela.

ACTS prah, upute za uporabu

Uputa za ACC prašak od 100 mg predviđa da se sredstvo mora otopiti u pola čaše vode, a zatim odmah popiti. Djeca od dvije do šest godina dobivaju 200-300 mg lijeka dnevno u 2-3 doze. Pedijatrijski bolesnici ACC u dobi od 6 do 14 godina primaju 300-400 mg dnevno u 2-3 doze. Pacijenti nakon 14 godina primaju 400-600 mg lijeka dnevno u 2-3 doze. Ljudi koji pate od cistične fibroze i čija je težina veća od 30 kg, mogu dnevno primiti do 800 mg lijekova. U tom slučaju moraju se uzeti u obzir sve kontraindikacije..

Ako govorimo o akutnoj bolesti bez komplikacija, tada pacijent može primati lijek bez liječničkog nadzora ne duže od pet dana. Kod kroničnih bolesti trajanje terapije treba odrediti liječnik.

Upute za uporabu ACC za djecu

Dječje tablete ili prah od 200 mg rijetko se koriste. Ovaj lijek je propisan za djecu od 6 godina. ACC prašak od 100 mg za djecu koristi se od 2 godine, doziranje treba odrediti liječnik.

Šumeće tablete otapaju se u 1 žlica. vode, u tu svrhu možete koristiti i čaj ili sok.

Prije uzimanja praška od 200 mg, valja napomenuti da dodatno obilno piće može pojačati mukolitički učinak lijeka. Kako koristiti 200 mg praška ovisi o preporukama liječnika.

ACC protiv kašlja kod prehlade može se uzimati 5-7 dana. Ako lijek ne pomaže od kašljanja u tom razdoblju, trebate se posavjetovati s liječnikom koji će dati preporuke o uzimanju ACC-a u vrećicama.

Važno je razmotriti kako piti 200 mg praška za cističnu fibrozu i kronični bronhitis: u ovom slučaju liječenje traje duže.

Predozirati

Ako je pacijent uzimao acetilcistein u dozi većoj od 500 mg dnevno, može pokazivati ​​znakove predoziranja, zbog čega se treba strogo pridržavati propisane sheme liječenja. U tom slučaju pacijent može razviti povraćanje, proljev, žgaravicu i bolove u trbuhu. U slučaju predoziranja provodi se simptomatska terapija.

Interakcija

U slučaju istodobne primjene acetilcisteina i sredstava za suzbijanje kašlja sa suhim kašljem, refleks kašlja može se suzbiti i, kao rezultat, zabilježena je stagnacija ispljuvka.

U slučaju istodobnog liječenja antibioticima (tetraciklini, penicilini, cefalosporini), može se primijetiti njihova interakcija s tiolnom skupinom acetilcisteina. Kao posljedica toga, smanjuje se antibakterijsko djelovanje takvih lijekova. Važno je izbjeći ovaj učinak, za koji se morate pridržavati razmaka od najmanje 2 sata između uzimanja antibiotika i acetilcisteina.

Istodobnom primjenom s vazodilatacijskim lijekovima i nitroglicerinom, vazodilatacijski učinak potonjeg može se pojačati.

Uvjeti prodaje

Proizvod se prodaje u ljekarnama na recept..

Uvjeti skladištenja

Granule i tablete čuvati na temperaturi ne višoj od 25 ° C, čuvati izvan dohvata djece.

Rok trajanja

Razdoblje skladištenja - 3 godine.

posebne upute

Kada se koristi acetilcistein, vrlo su rijetko zabilježeni slučajevi ozbiljnih alergijskih manifestacija. Ako se nakon upotrebe lijeka u pacijenta pojave promjene na koži ili sluznici, odmah se trebate obratiti liječniku. Istodobno se lijek zaustavlja..

Prije početka liječenja trebali biste znati kako pripremiti otopinu u kojoj se voda otapa u granulama i tabletama. Kako razrijediti 200 mg ACC ovisi o propisanom režimu liječenja. U pravilu se granule otapaju postupnim miješanjem u jednoj žlici. Vruća voda. Otopinu pijte i vruću. Lijek se preporučuje razrijediti u staklenoj posudi.

Treba uzeti u obzir ne samo s kojim kašljem uzimati lijek, već i oprez kod uzimanja lijeka od strane pacijenata s opstruktivnim bronhitisom i bronhijalnom astmom. Važno je stalno pratiti prohodnost bronha..

Lijek se preporučuje uzimati do osamnaest sati, prije odlaska u krevet, ne preporučuje se izravno pijenje lijeka.

Pacijenti s dijabetesom melitusom moraju uzeti u obzir da sastav lijeka sadrži saharozu.

Tijekom liječenja lijekom, pacijent može voziti vozila ili raditi s opasnim mehanizmima.

ACC ® (ACC ®)

Djelatna tvar

Farmakološka skupina

  • Mukolitičko sredstvo [Sekretolitici i stimulansi motoričke funkcije dišnog trakta]

Nosološka klasifikacija (ICD-10)

  • E84.0Cistična fibroza s plućnim manifestacijama
  • H66.9 Otitis media, nespecificiran
  • J01 Akutni sinusitis
  • J04 Akutni laringitis i traheitis
  • J18 Upala pluća bez navođenja uzročnika
  • J20 Akutni bronhitis
  • J21 Akutni bronhiolitis
  • J32 Kronični sinusitis
  • J37 Kronični laringitis i laringotraheitis
  • J42 Kronični bronhitis, nespecificiran
  • J44 Ostale kronične opstruktivne bolesti pluća
  • J44.9 Kronična opstruktivna plućna bolest, nespecificirana
  • J45 Astma
  • J47 Bronhiektazije [bronhiektazije]
  • R09.3 Ispljuvak

Sastav

Šumeće tablete1 kartica.
aktivna tvar:
acetilcistein100 mg
pomoćne tvari: bezvodna limunska kiselina - 679,85 mg; natrijev bikarbonat - 194 mg; bezvodni natrijev karbonat - 97 mg; manitol - 65 mg; askorbinska kiselina - 12,5 mg; bezvodna laktoza - 75 mg; natrijev saharinat - 6 mg; natrijev citrat - 0,65 mg; aroma kupine "B" - 20 mg
Granule za oralnu otopinu (narančasta)1 pakiranje.
aktivna tvar:
acetilcistein100 mg
pomoćne tvari: saharoza - 2829,5 mg; askorbinska kiselina - 12,5 mg; saharin - 8 mg; aroma naranče - 50 mg
Sirup1 ml
aktivna tvar:
acetilcistein20 mg
pomoćne tvari: metilparahidroksibenzoat - 1,3 mg; natrijev benzoat - 1,95 mg; dinatrij edetat - 1 mg; natrijev saharinat - 1 mg; natrijeva karmeloza - 2 mg; natrijev hidroksid, 10% vodena otopina - 30–70 mg; aroma "Trešnja" - 1,5 mg; pročišćena voda - 910,25-950,25 mg

Opis oblika doziranja

Šumeće tablete, 100 mg: okrugla, ravno-cilindrična bijela, s mirisom kupine. Može postojati blagi sumporni miris. Pripremljena otopina: bezbojna prozirna s mirisom kupine. Moguće slabašan miris sumpora.

Granule za pripremu oralne otopine (narančasta): homogene, bijele, bez aglomerata, s mirisom naranče.

Sirup: bistra, bezbojna, blago viskozna otopina s mirisom trešnje.

farmakološki učinak

Farmakodinamika

Acetilcistein je derivat aminokiseline cistein. Ima mukolitički učinak, olakšava ispuštanje ispljuvka zbog izravnog utjecaja na reološka svojstva ispljuvka. Djelovanje je posljedica sposobnosti prekida disulfidnih veza mukopolisaharidnih lanaca i uzrokovanja depolimerizacije mukoproteina u sputumu, što dovodi do smanjenja njegove viskoznosti. Lijek ostaje aktivan u prisutnosti gnojnog ispljuvka.

Djeluje antioksidativno na temelju sposobnosti svojih reaktivnih sulfhidrilnih skupina (SH-skupina) da se vežu za oksidativne radikale i tako ih neutraliziraju.

Uz to, acetilcistein potiče sintezu glutationa, važne sastavnice antioksidativnog sustava i kemijske detoksikacije tijela. Antioksidativni učinak acetilcisteina povećava zaštitu stanica od štetnih učinaka oksidacije slobodnih radikala svojstvenih intenzivnom upalnom odgovoru.

Profilaktičkom primjenom acetilcisteina smanjuje se učestalost i težina pogoršanja bakterijske etiologije u bolesnika s kroničnim bronhitisom i cističnom fibrozom.

Farmakokinetika

Apsorpcija je velika. U jetri se brzo metabolizira da bi se dobio farmakološki aktivan metabolit - cistein, kao i diacetilcistein, cistin i miješani disulfidi. Oralna bioraspoloživost je 10% (zbog prisutnosti izraženog učinka prvog prolaska kroz jetru). Tmaks u krvnoj plazmi je 1-3 sata. Komunikacija s proteinima krvne plazme - 50%. Izlučuje se putem bubrega u obliku neaktivnih metabolita (anorganski sulfati, diacetilcistein). T1/2 je oko 1 sat, poremećena funkcija jetre dovodi do povećanja T1/2 do 8 sati Prodire kroz placentnu barijeru. Nema podataka o sposobnosti acetilcisteina da prodre u BBB i izluči se u majčino mlijeko..

Indikacije lijeka ACC ®

Za sve oblike doziranja

bolesti dišnog sustava, praćene stvaranjem viskoznog, teško odvajajućeg sputuma:

- akutni i kronični bronhitis;

- Kronična opstruktivna plućna bolest;

akutni i kronični sinusitis;

otitis media (otitis media).

Kontraindikacije

Za sve oblike doziranja

preosjetljivost na acetilcistein ili druge sastojke lijeka;

peptični čir na želucu i dvanaesniku u akutnoj fazi;

hemoptiza, plućno krvarenje;

razdoblje dojenja;

djeca mlađa od 2 godine.

Za šumeće tablete, 100 mg, po izboru

nedostatak laktaze, netolerancija na laktozu, malapsorpcija glukoze i galaktoze.

Uz oprez: čir na želucu i dvanaesniku; Bronhijalna astma; opstruktivni bronhitis; zatajenje jetre i / ili bubrega; intolerancija na histamin (dugotrajnu primjenu lijeka treba izbjegavati, jer acetilcistein utječe na metabolizam histamina i može dovesti do znakova netolerancije, poput glavobolje, vazomotornog rinitisa, svrbeža); proširene vene jednjaka; bolesti nadbubrežne žlijezde; arterijska hipertenzija.

Za granule za pripremu otopine dodatno

Nedostatak sukraze / izomaltaze, netolerancija na fruktozu, nedostatak glukoze i galaktoze.

Uz oprez: čir na želucu i dvanaesniku; arterijska hipertenzija; proširene vene jednjaka; Bronhijalna astma; opstruktivni bronhitis; bolesti nadbubrežne žlijezde; zatajenje jetre i / ili bubrega; intolerancija na histamin (dugotrajnu primjenu lijeka treba izbjegavati, jer acetilcistein utječe na metabolizam histamina i može dovesti do znakova netolerancije, poput glavobolje, vazomotornog rinitisa, svrbeža).

Za sirup dodatno

Uz oprez: čir na želucu i dvanaesniku; Bronhijalna astma; zatajenje jetre i / ili bubrega; intolerancija na histamin (dugotrajnu primjenu lijeka treba izbjegavati, jer acetilcistein utječe na metabolizam histamina i može dovesti do znakova netolerancije, poput glavobolje, vazomotornog rinitisa, svrbeža); proširene vene jednjaka; bolesti nadbubrežne žlijezde; arterijska hipertenzija.

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

Podaci o primjeni acetilcisteina tijekom trudnoće i dojenja su ograničeni. Primjena lijeka tijekom trudnoće moguća je samo ako je predviđena korist za majku veća od potencijalnog rizika za fetus.

Ako je potrebno koristiti lijek tijekom laktacije, trebalo bi riješiti pitanje prestanka dojenja.

Nuspojave

Prema WHO, nuspojave su klasificirane prema učestalosti razvoja kako slijedi: vrlo često (≥1 / 10); često (≥1 / 100, krvni tlak, tahikardija; vrlo rijetko - anafilaktičke reakcije do šoka, Stevens-Johnsonov sindrom, toksična epidermalna nekroliza (Lyellov sindrom).

Iz dišnog sustava: rijetko - otežano disanje, bronhospazam (uglavnom u bolesnika s bronhijalnom hiperreaktivnošću u bronhijalnoj astmi).

Iz gastrointestinalnog trakta: rijetko - stomatitis, bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje, proljev; žgaravica, dispepsija (osim sirupa).

Od osjetila: rijetko - zujanje u ušima.

Ostalo: vrlo rijetko - glavobolja, vrućica, izolirani izvještaji o razvoju krvarenja zbog prisutnosti reakcije preosjetljivosti, smanjena agregacija trombocita.

Interakcija

Za sve oblike doziranja

Istodobnom primjenom acetilcisteina i antitusika, zbog suzbijanja refleksa kašlja, može doći do stagnacije ispljuvka. Stoga takve kombinacije treba odabrati s oprezom..

Istodobna primjena acetilcisteina s vazodilatacijskim sredstvima i nitroglicerinom može dovesti do povećanja vazodilatacijskog učinka.

Uz istodobnu uporabu s antibioticima za oralnu primjenu (uključujući peniciline, tetracikline, cefalosporine), moguća je njihova interakcija s tiolnom skupinom acetilcisteina, što može dovesti do smanjenja njihove antibakterijske aktivnosti. Stoga bi interval između uzimanja antibiotika i acetilcisteina trebao biti najmanje 2 sata (osim cefiksima i lorakarbena).

U dodiru s metalima nastaju guma, sulfidi karakterističnog mirisa..

Način primjene i doziranje

Unutra, nakon jela.

U nedostatku drugih sastanaka, preporuča se pridržavati se sljedećih doza.

Mukolitička terapija

Odrasli i djeca starija od 14 godina: po 2 tablete. šumeće 100 mg 2-3 puta dnevno ili 2 pakiranja. ACC ® granule za pripremu otopine od 100 mg 2-3 puta dnevno ili 10 ml sirupa 2-3 puta dnevno (400-600 mg acetilcisteina dnevno).

Djeca od 6 do 14 godina: 1 stol. šumeće 100 mg 3 puta dnevno ili 2 tablete. šumeće 2 puta dnevno ili 1 pakiranje. ACC ® granule za pripremu otopine 3 puta dnevno ili 2 pakiranja. 2 puta dnevno, ili 5 ml sirupa 3-4 puta dnevno ili 10 ml sirupa 2 puta dnevno (300-400 mg acetilcisteina dnevno).

Djeca od 2 do 6 godina: 1 tab. šumeće 100 mg ili 1 pakiranje. ACC ® granule za pripremu otopine od 100 mg 2-3 puta dnevno ili 5 ml sirupa 2-3 puta dnevno (200-300 mg acetilcisteina dnevno).

Cistična fibroza

Za bolesnike s cističnom fibrozom (urođeni metabolički poremećaj s čestim infekcijama bronhijalnog trakta) i težinom većom od 30 kg, ako je potrebno, moguće je povećati dozu na 800 mg acetilcisteina dnevno.

Djeca starija od 6 godina: 2 tab. šumeće 100 mg ili 2 pakiranja. ACC ® granule 100 mg za pripremu otopine 3 puta dnevno ili 10 ml sirupa 3 puta dnevno (600 mg acetilcisteina dnevno).

Djeca od 2 do 6 godina: 1 tab. šumeće 100 mg ili 1 pakiranje. ACC ® granule 100 mg za pripremu otopine ili 5 ml sirupa 4 puta dnevno (400 mg acetilcisteina dnevno).

Šumeće tablete treba otopiti u 1 čaši vode i uzeti odmah nakon otapanja, u iznimnim slučajevima otopinu možete ostaviti spremnu za upotrebu 2 sata.

Granule za oralnu otopinu (naranča) treba otopiti u vodi, soku ili hladnom čaju i uzimati nakon jela.

Dodatni unos tekućine pojačava mukolitički učinak lijeka. Za kratkotrajne prehlade, trajanje prijema je 5-7 dana.

Kod kroničnog bronhitisa i cistične fibroze, lijek treba uzimati dulje vrijeme kako bi se postigao profilaktički učinak protiv infekcija.

ACC® sirup uzima se pomoću mjerne šprice ili mjerne čašice u pakiranju. 10 ml sirupa jednako je 1/2 mjerne šalice ili 2 napunjene šprice.

Pomoću mjerne šprice

1. Otvorite čep boce gurajući ga i okrećući ga u smjeru suprotnom od kazaljke na satu.

2. Uklonite čep s rupom iz šprice, umetnite je u grlo boce i utisnite dok se ne zaustavi. Čep je dizajniran da poveže štrcaljku s bocom i ostaje u vratu boce.

3. Čvrsto umetnite štrcaljku u čep. Pažljivo okrenite bocu naopako, povucite klip štrcaljke prema dolje i izvucite potrebnu količinu sirupa. Ako su u sirupu vidljivi mjehurići zraka, pritisnite klip do kraja, a zatim napunite špricu. Vratite bocu u prvobitni položaj i izvadite štrcaljku.

4. Sirup iz šprice treba sipati na žlicu ili izravno u djetetova usta (u predjelu obraza, polako, tako da dijete može pravilno progutati sirup), dok uzima sirup, dijete treba biti u uspravnom položaju.

5. Nakon upotrebe, špricu isperite čistom vodom..

Indikacija za bolesnike s dijabetesom melitusom: 1 šumeća tableta odgovara 0,006 XE; 1 pakiranje ACC ® granule za pripremu otopine od 100 mg odgovaraju 0,24 XE; 10 ml sirupa spremnog za piće sadrži 3,7 g D-glucitola (sorbitol), što odgovara 0,31 XE.

Predozirati

Simptomi: Acetilcistein, kada se uzima u dozi do 500 mg / kg, nije uzrokovao nikakve simptome opijenosti. U slučaju pogrešnog ili namjernog predoziranja mogu se pojaviti pojave poput proljeva, povraćanja, bolova u želucu, žgaravice i mučnine. Djeca mogu imati hipersekreciju ispljuvka.

Liječenje: simptomatsko.

posebne upute

Kada radite s lijekom, potrebno je koristiti stakleno posuđe, izbjegavati kontakt s metalima, gumom, kisikom, lako oksidirajućim tvarima.

Korištenjem acetilcisteina vrlo su rijetko zabilježeni slučajevi teških alergijskih reakcija poput Stevens-Johnsonovog sindroma i Lyellovog sindroma. Ako se pojave promjene na koži i sluznici, trebate se odmah obratiti liječniku i prestati uzimati lijek.

Pacijentima s bronhijalnom astmom i opstruktivnim bronhitisom acetilcistein treba propisati s oprezom pod sustavnom kontrolom prohodnosti bronha..

Ne uzimajte lijek neposredno prije spavanja (preporučuje se uzimanje lijeka prije 18:00).

Utjecaj na sposobnost upravljanja vozilima i rada s mehanizmima. Nema podataka o negativnom učinku lijeka u preporučenim dozama na sposobnost upravljanja vozilima, mehanizmi nisu dostupni.

Posebne mjere opreza za uništavanje neiskorištenog lijeka. Nisu potrebne posebne mjere opreza prilikom odlaganja neiskorištenog proizvoda.

Za sirup dodatno

Izbjegavajte upotrebu lijeka u bolesnika s bubrežnom i / ili jetrenom insuficijencijom kako bi se izbjeglo dodatno stvaranje dušičnih spojeva.

1 ml sirupa sadrži 41,02 mg natrija. To se mora uzeti u obzir kod primjene lijeka u bolesnika na dijeti usmjerenoj na ograničavanje unosa natrija (sa smanjenim udjelom natrija / soli).

Obrazac za puštanje

Šumeće tablete, 100 mg.

Pri pakiranju Hermes Pharma Ges.m.b.H., Austrija: 20 tab. šumeće u plastičnoj ili aluminijskoj cijevi. 1 tubica od 20 tab. šumeće u kartonskoj kutiji.

Granule za oralnu otopinu (naranča), 100 mg. 3 g granula u vrećicama od kombiniranog materijala (aluminijska folija / papir / PE). 20 pakiranja. u kartonskoj kutiji.

Sirup, 20 mg / ml. U bočicama od tamnog stakla, zatvorene bijelim zatvorenim čepovima, otporne na djecu, sa zaštitnim prstenom, 100 ml.

- prozirna mjerna čašica (čep), graduirana za 2,5; 5 i 10 ml;

- prozirna štrcaljka za točenje, graduirana u 2,5 i 5 ml s bijelim klipom i adapterskim prstenom za pričvršćivanje na bočicu.

1 sp. zajedno s uređajima za točenje u kartonskoj kutiji.

Proizvođač

Šumeće tablete

1. Hermes Pharma Ges.m.b.H., Austrija.

2. Hermes Arzneimittel GmbH, Njemačka.

Nositelj odobrenja za promet: Sandoz dd Verovshkova 57, Ljubljana, Slovenija.

Granule za pripremu otopine

Nositelj odobrenja za promet: Sandoz dd, Verovshkova 57, 1000 Ljubljana, Slovenija.

Proizvođač: Lindofarm GmbH, Neustrasse 82, 40721 Hilden, Njemačka.

Pharma Wernigerode GmbH, Njemačka.

Nositelj odobrenja za promet: Sandoz dd Verovshkova 57, Ljubljana, Slovenija.

Potvrde potrošača treba poslati na ZAO Sandoz: 125315, Moskva, Leningradsky Prospect, 72, bldg. 3.

Tel.: (495) 660-75-09; faks: (495) 660-75-10.

ACC za djecu: upute za uporabu (prah, šumeće tablete, sirup), pregledi, analozi. Kako razrijediti prah?

ACC je mukolitički lijek koji je dobro djelovao kod vlažnog kašlja, praćen stvaranjem velike količine gustog ispljuvka. Lijek ima malo kontraindikacija i rijetko uzrokuje nuspojave. No, kako ne biste naštetili svom zdravlju, morate pažljivo pročitati upute za uporabu za ACC.

Obrazac za puštanje

ACC je dostupan u nekoliko oblika doziranja:

  • Prašak za pripremu oralne otopine 100 mg i 200 mg s okusom naranče.
  • 200 mg granula iz kojih se, kada se razrijede, dobije otopina za oralnu primjenu.
  • Prašak 600 mg, od kojeg se priprema oralna otopina.
  • Šumeće tablete od 100 mg i 200 mg.

Također u prodaji su ATSTS Long u šumećim tabletama i ATSTS Active u prahu za oralnu primjenu. Sadrže 600 mg aktivnog sastojka.

Indikacije

ACC se odnosi na mukolitička sredstva. Sadrži acetilcistein kao aktivni sastojak. Lijek smanjuje viskoznost ispljuvka, potiče njegovo ispuštanje, ne gubi svojstva u prisutnosti gnoja.

Lijek ima antioksidativni učinak, štiti tkiva od agresivnih učinaka slobodnih radikala koji nastaju tijekom upale.

Ako djetetu dajete sredstva na bazi acetilcisteina u svrhu prevencije, tada je pogoršanje kroničnog bronhitisa i cistične fibroze rjeđe i bolest lakše napreduje.

ACC je propisan za djecu s bolestima dišnog sustava, u kojima se teško odvaja gusti ispljuvak. Preporučljivo je piti lijek ako se dijagnosticiraju sljedeće bolesti:

  • vlažni kašalj;
  • upala i apsces pluća;
  • bronhitis u akutnoj i kroničnoj fazi, uključujući popraćeno opstrukcijom;
  • upala dušnika, grkljana, bronhiola;
  • Bronhijalna astma;
  • širenje i deformacija bronha;
  • Kronična opstruktivna plućna bolest;
  • cistična fibroza.

ACC se može davati djeci s upalom srednjeg uha i paranazalnih sinusa.

Od koliko godina djeca mogu dobiti ACC?

U kojoj dobi davati djetetu ACC ovisi o doziranju:

DobDoziranje acetilcisteina
2-5 godinaPreporučuju se oblici doziranja koji sadrže 100 mg djelatne tvari
6-14 godinaMožete koristiti oblike doziranja u kojima je 200 mg acetilcisteina.
Stariji od 14 godinaDopuštene tablete i prašak koji sadrže 600 mg aktivnog sastojka.

Upute za korištenje

Režim liječenja odabire liječnik pojedinačno, ovisno o dobi i dijagnozi pacijenta. Za bolesti koje nisu cistična fibroza, dajte lijek u sljedećim dozama:

DobSirupPrašak i tablete 100 mgPrašak i tablete od 200 mg600 mg tablete i prašak
2 do 5 godinaDajte 5 ml 2 ili 3 puta dnevno.1 vrećica ili tableta 2-3 puta dnevno.
6-14 godinaDajte 5 ml tri puta dnevno ili 10 ml, ali dva puta dnevno.100 mg tri puta dnevno.200 mg dva puta dnevno.
Od 14 godinaDajte 10 ml 2 ili 3 puta dnevno.200 mg 2-3 puta dnevno.600 mg jednom dnevno.

Ako se djetetu dijagnosticira cistična fibroza, tada se ACC mora davati prema sljedećoj shemi:

DobJedna doza u mgDnevna doza u mg
2-5 godina100400
6-14 godina200600

Ako je djetetova težina veća od 30 kg, tada se kod cistične fibroze dopušta povećavanje dnevne doze na 800 mg.

Kada daju ACC svom djetetu, roditelji bi trebali uzeti u obzir sljedeće:

  1. Lijek se mora uzimati nakon jela. Da bi se pojačalo njegovo mukolitičko djelovanje, dijete treba puno piti..
  2. Koliko dana treba piti ACC, liječnik treba odrediti. Kod kratkotrajnih prehlada, terapija traje do tjedan dana. Ako se lijek pije kako bi se spriječilo pogoršanje kroničnog bronhitisa i cistične fibroze, tada se može uzimati dulje vrijeme.
  3. Prah s okusom naranče može se otopiti ne samo u vodi, već i u soku, ohlađenom čaju..
  4. Otopiti 200 mg i 600 mg granula u 200 ml vruće vode. Bolje je piti lijek vruće, ali ako je potrebno, pripremljena otopina može se ostaviti 3 sata.
  5. Šumeće tablete otapaju se u čaši vode.
  6. Liječenje lijekom može uzrokovati Lyell i Stevens-Johnson sindrom. To su opasne alergijske reakcije koje mogu ugroziti život pacijenta, stoga, kada se tijekom uzimanja lijekova pojave promjene na koži i sluznici, trebate prestati davati lijek djetetu i pokazati ga pedijatru.
  7. Kada se otapa lijek, smije se koristiti samo stakleno posuđe, ne preporučuje se da mukolitik dođe u kontakt s metalom, gumom, tvarima koje se lako oksidiraju.
    Ne preporučuje se djetetu davati ACC noću. Bolje je ako se posljednji lijek popije najkasnije do 18 sati.
  8. Ako pacijent ima bronhijalnu astmu i bronhitis s opstrukcijom, tada je tijekom terapije nužno nadzirati prohodnost bronha.
  9. Ako dijete ne konzumira sol ili slijedi dijetu s niskim udjelom soli, roditelji, dajući mu ACC sirup, trebaju imati na umu da 1 ml lijeka sadrži 41,02 mg natrija.
  10. Ako je dijete dijabetičar, roditelji bi trebali uzeti u obzir da granulat za pripremu otopine sadrži saharozu, a 1 vrećica s lijekom odgovara oko 0,2 XE.
  11. Nemoguće je istodobno davati mukolitik i lijekove koji djeluju antitusično, jer će se zbog suzbijanja kašlja u plućima nakupiti ispljuvak. Dobro je uzgajalište patogena, koje je prepuno upale pluća..
  12. Antibiotik i ACC treba dati djetetu s razlikom od 2 sata. To je zbog činjenice da lijekovi iz serije penicilina, tetraciklina i cefalosporina (osim loracarbefa i cefiksima) mogu komunicirati s merkapto skupinom (SH-skupina) acetilcisteina, što može uzrokovati slabljenje antibakterijskih svojstava.
  13. Uz imenovanje acetilcisteina s vazokonstriktorima i nitroglicerinom, moguće je povećanje vazodilatacijskog učinka.

Kontraindikacije

Lijek ACC kontraindiciran je kod djece kojoj su dijagnosticirane sljedeće patologije:

  • alergija na sastav lijeka;
  • čir probavnog trakta u akutnoj fazi;
  • krvarenje iz pluća;
  • hemoptiza.

Lijek ACC treba s oprezom davati djeci ako imaju sljedeće zdravstvene probleme:

  • čir gastrointestinalnog trakta u remisiji;
  • Bronhijalna astma;
  • bronhitis s opstrukcijom;
  • disfunkcija jetre i bubrega;
  • patologija nadbubrežne žlijezde;
  • visokotlačni;
  • proširene vene jednjaka;
  • preosjetljivost na histamin (mucolitik se ne smije dugo piti, jer utječe
  • razmjena histamina, kao rezultat toga, mogu se pojaviti znakovi njegove tolerancije: svrbež, glavobolja, curenje iz nosa).

Nuspojave

ACC u djece može izazvati nuspojave:

  • alergija, koja se očituje svrbežom, osipom, urtikarijom, Quinckeovim edemom, anafilaksijom, akutnim buloznim dermatitisom, toksičnom epidermalnom nekrolizom;
  • pad krvnog tlaka, lupanje srca;
  • otežano disanje, suženje bronha;
  • zujanje u ušima;
  • glavobolja;
  • porast temperature;
  • krvarenje;
  • labava stolica, mučnina, povraćanje, žgaravica, dispeptični poremećaji, bolovi u trbuhu, upala usne sluznice.

Ako se prekorače terapijske doze, mogu se pojaviti znakovi trovanja lijekovima:

  • povraćanje;
  • žgaravica;
  • proljev;
  • bolovi u želucu.

Ako se pojave znakovi predoziranja, trebate prestati davati ACC djetetu i otići u bolnicu. Protuotrov za trovanje lijekovima nije poznat, stoga je propisana simptomatska terapija.

Cijena ACC-a ovisi o obliku oslobađanja, broju tableta u pakiranju i o određenoj ljekarni. Trošak lijeka može varirati od 120 do 600 rubalja.

Analozi

Postoje analogije za ACC u prodaji:

  • Fluditek;
  • Lazolvan;
  • Ambrobene;
  • Ascoril.

Što je bolje za dijete Fluditek ili ACC?

Fluditec je francuski lijek koji sadrži karbocistein kao aktivnu komponentu. Ima mukolitički učinak i pospješuje ispuštanje flegma. U dječjoj praksi koristi se u sirupu od 2 godine i u otopini od 15 godina. Propisani su ne samo za bolesti popraćene stvaranjem gustog ispljuvka, otitis media, sinusitis, već i kao priprema za proučavanje bronha. Manje je vjerojatno da će Fluditec izazvati neželjene reakcije. Ali to ne znači da je bolji jer ima kontraindikacije. Fluditec se ne smije piti s gastrointestinalnim čirima i glomerulonefritisom u akutnoj fazi.

Što je bolje za djecu Lazolvan ili ACC?

Lazolvan kao glavnu komponentu sadrži ambroksol koji djeluje mukolitički i iskašljavajuće. Lijek u prikladnom obliku doziranja od rođenja se odobrava za bolesti kod kojih se stvara velika količina ispljuvka. Ako dijete iz nekog razloga ne može uzeti Lasolvan unutra, tada postoji rješenje za inhalaciju u prodaji. U usporedbi s ACC-om, manje je vjerojatno da će izazvati neželjene reakcije, ima manje kontraindikacija i pospješuje prodor antibiotika u plućno tkivo. Ali to ne znači da je Lazolvan bolji, jer možda nije prikladan za određenog pacijenta..

Što je bolje Ambrobene ili ACC?

Ambrobene je izraelski lijek, čiji se terapijski učinak objašnjava ambroksolom. Mukolitik dolazi u nekoliko oblika doziranja, uključujući one koji su dozvoljeni od rođenja. Ambrobene se proizvodi u obliku otopine za inhaliranje i u injekcijama. Ambroxol i acetilcistein pokazali su dobar mukolitički učinak u kliničkim ispitivanjima, ali druga tvar počinje djelovati brže. Ali Ambrobene je jeftiniji.

Što je bolje Ascoril ili ACC?

Ascoril je kombinirani lijek koji proširuje bronhije, razrjeđuje sluz i potiče njezinu evakuaciju iz dišnog trakta. Dostupno u sirupu i tabletama. Može se koristiti u tekućem obliku doziranja od prvih dana života. Ali to ne znači da je Ascoril bolji od lijekova na bazi acetilcisteina, jer kombinirano sredstvo ima više kontraindikacija i neželjenih učinaka..

O tome kako djetetu zamijeniti ACC, trebao bi odlučiti liječnik, jer svaki lijek ima svoje osobine.

Recenzije

Mišljenje roditelja

Na mreži postoji mnogo pozitivnih kritika o lijeku ACC. Od prednosti roditelji napominju:

  1. lijek dobro pomaže kod vlažnog kašlja, s tim brzo prolazi;
  2. mnoga djeca dobro piju prah i tablete jer im se sviđa njihov ukus;
  3. granule i tablete lako se otapaju;
  4. lijek ima prikladan režim doziranja.

Negativni pregledi su zbog činjenice da ACC može uzrokovati alergije, mukolitik ima kontraindikacije, a ne sva djeca vole okus sirupa. Također, roditelji smatraju nedostacima to što je lijek skup.

Mišljenje dr. Komarovskog

Evgeny Olegovich ne preporučuje samostalno davanje ekspektoransa i mukolitičkih sredstava. Pedijatar bi ih trebao propisati samo za bolesti donjih dišnih putova u kombinaciji s drugim lijekovima. Doktor Komarovsky vjeruje da učinkovitost dokazanih lijekova u usporedbi s pijenjem puno tekućine nije dokazana. Stoga poznati pedijatar preporučuje da ako dijete ima mokar kašalj, tada treba piti više kompota i drugih tekućina..

Unatoč činjenici da se mukolitik može kupiti u ljekarni bez recepta, samoliječenje im je neprihvatljivo. Samo bi liječnik trebao donijeti odluku o korisnosti liječenja, liječnik će pregledati pacijenta i reći vam kako davati ACC djetetu.

ACC prah (100 i 200 mg) za djecu: upute za uporabu, indikacije i mjere opreza

Dječji imunitet formira se postupno. To je razlog posebne podložnosti prehladi. Jedan od najneugodnijih simptoma prehlade je kašalj..

Može biti suho ili mokro. Kod suhog kašlja javlja se bol i nelagoda u grlu. Za njegovo liječenje propisan je prah za djecu ACC..

Ovaj članak raspravlja o uputama za uporabu ACC praha (100 i 200 mg) za djecu, prikuplja roditeljske kritike o lijeku za djecu, naznačena je cijena lijeka.

  • Sastav i farmakološka svojstva
  • Indikacije
  • Kontraindikacije
  • Koliko brzo pomaže
  • Doziranje - 100 ili 200 mg
  • Kako uzgajati i uzimati, posebne upute
  • Mogućnost kombiniranja s drugim tvarima
  • Predoziranje i nuspojave
  • Cijena, uvjeti isporuke i skladištenja, rok trajanja
  • Recenzije

Sastav i farmakološka svojstva

ACC je lijek protiv kašlja. Proizvedeno u Njemačkoj i Sloveniji, djeluje iskašljavajuće i protuupalno.

Glavni aktivni sastojak lijeka je acetilcistein. Pomoćne komponente - natrijev saharinat, askorbinska kiselina, saharoza i aroma.

Lijek je dostupan u formatima tableta i praha. Druga opcija propisana je u djetinjstvu.

Paket sadrži 20 vrećica granula. Bijele su boje i ugodne arome. Ovisno o aditivu, to može biti limun, naranča ili med.

Moguće je koristiti lijek u profilaktičke svrhe, za kronične bolesti dišnog sustava.

Ako ne znate može li se Stopdiar koristiti za povraćanje kod djece, pročitajte našu publikaciju.

Upute za uporabu Nimulid suspenzije za djecu razmatrane su u ovom materijalu.

Recenzije o suspenziji Suprax za djecu prikupljene su u ovom članku.

Indikacije

Prah ACC propisan je za sve vrste bolesti koje prate stvaranje ispljuvka u plućnom traktu..

Lijek vam omogućuje da kašalj učinite produktivnijim. Aktivni sastojak smanjuje upalu, čineći da se dijete osjeća bolje.

Indikacije naznačene u uputama za lijek:

upalni proces u dišnom sustavu;

Prije nego što propiše lijek, liječnik mora telefonom osluškivati ​​djetetovo disanje.

U prisutnosti viskoznog i gustog ispljuvka, izdisanje će se produljiti., A disanje će biti teško, s vlažnim piskanjem.

Kontraindikacije

Propisivanje doziranja lijeka u prisutnosti bolesti gastrointestinalnog trakta provodi se s oprezom.

Liječnici savjetuju opreznu primjenu ACC u slučaju tendencije proširenih vena u jednjaku.

U slučaju bubrežne ili jetrene insuficijencije tijekom liječenja potrebno je pratiti stanje organa prolazeći testove.

Izravne kontraindikacije za uzimanje ljekovitih granula:

    krvarenja u plućima;

prisutnost osjetljivosti na komponente lijeka;

akutni oblik gastrointestinalnih bolesti;

dob do 2 godine;

Koliko brzo pomaže

Aktivna komponenta lijeka ima svojstvo razrjeđivanja ispljuvka pomoću postupka depolimerizacije mukoproteina.

Antioksidativni učinak temelji se na sposobnosti vezivanja s oksidacijskim radikalima, uklanjajući njihovu vitalnost. Intenzitet upalnog procesa se smanjuje.

Proces metabolizma aktivnih tvari lijeka provodi se u jetri. Maksimalna koncentracija komponenata u krvnim stanicama postiže se otprilike 2 sata nakon uzimanja. Proces izlučivanja provode bubrezi..

Iscjedak iz sputuma zabilježen je prvog dana upotrebe lijeka.

Potpuni nestanak refleksa kašlja događa se nakon cijelog tijeka liječenja. Njegovo trajanje ovisi o težini bolesti..

Doziranje - 100 ili 200 mg

Kako piti ACC prah za djecu? Mukolitička terapija uključuje poštivanje doziranja koje je propisao liječnik.

U dobi od 2 do 6 godina dopušteno je uzimati 100 mg lijeka ne više od 3 puta dnevno. U dobi od 6 do 14 godina pojedinačna doza je 200 mg. Ali broj trikova smanjuje se na dva.

Dnevna doza za adolescente starije od 14 godina iznosi 400-600 mg lijeka dnevno. Ova količina se proteže na 2 doze.

Ne preporuča se samostalno mijenjati doziranje, to može dovesti do pogoršanja nuspojava ili razvoja alergijske reakcije.

Kako uzgajati i uzimati, posebne upute

Prije upotrebe, ACC prah mora se otopiti u vrućoj vodi. Za 100 mg lijeka bit će potrebno 100 ml tekućine.

Dobivena otopina ACC (suspenzija) za djecu uzima se oralno, vruće, bez obzira na hranu.

Bez nadzora medicinskih predstavnika, lijek se može koristiti najdulje 5 dana. S komplikacijama tijeka bolesti, tijek liječenja se produžuje. Ali ova se nijansa razgovara s liječnikom koji dolazi..

U prisutnosti dijabetes melitusa, ACC treba koristiti s oprezom. Sastav lijeka uključuje saharozu. To se uzima u obzir pri propisivanju doziranja..

Mogućnost kombiniranja s drugim tvarima

Kombinacija ACC praha sa sredstvima sličnog djelovanja može dovesti do stagnacije ispljuvka u respiratornim organima.

ACC povećava vazodilatacijski učinak nitroglicerina, stoga je poželjno smanjiti njegovu dozu.

Bilo koja kombinacija ACC-a s lijekovima razgovara se s pedijatrom kako bi se spriječile moguće nuspojave.

Kada je propisan, kako se uzima i koliko košta Pirantel za djecu, reći će ovaj materijal.

Upute za uporabu dječje suspenzije Sumamed mogu se proučiti u ovom članku..

Naša publikacija pomoći će vam izračunati točnu dozu suspenzije Cedex za djecu različite dobi..

Predoziranje i nuspojave

Tijekom liječenja moguće je predoziranje, pa se trebate pridržavati režima doziranja koji je propisao liječnik.

Prekoračenje doze opterećeno je pojavom karakterističnih simptoma. Ovo su bolovi u želucu, poremećaj stolice, mučnina, žgaravica.

U tom je slučaju indicirano ispiranje želuca. Treba se pridržavati odmora u krevetu i prekinuti primjenu lijeka.

Tijekom liječenja mogu se pojaviti nuspojave:

    buka u ušima;

toksično trovanje tijela;

otežano disanje ili grčevi;

snižavanje krvnog tlaka;

Cijena, uvjeti isporuke i skladištenja, rok trajanja

Lijek ne pripada kategoriji na recept. Na teritoriju Ruske Federacije ACC prah možete kupiti u bilo kojoj ljekarni.

Postoje dvije mogućnosti za veličine pakiranja - 100 i 200 mg. Paket sadrži 20 porcijskih vrećica.

Optimalna temperatura skladištenja ne smije prelaziti 25 stupnjeva. Pakiranje praha čuvajte na tamnom mjestu.

Rok trajanja je 3 godine od datuma izdavanja. Nakon isteka, zabranjeno je koristiti lijek.

Recenzije

    Svetlana: „Vjerujem da nema potrebe odgađati liječenje kašlja kod djece, čak i ako je mokar. Potrebno je koristiti lijekove za ispuštanje ispljuvka. Obično dajem lijek sinu od 5 do 7 dana. Kašalj potpuno nestaje nakon tretmana. "

Lydia: „ACC puder koristimo sa zadovoljstvom. Ima ugodan okus naranče, mojoj se kćeri jako sviđa. Trošak je razuman. Jedini nedostatak su brojne nuspojave. Ali zaobišli su nas ".

Christina: „ACC je davao djeci bez liječničkog recepta: ono što su nam propisali nije pomoglo. Nakon 4 dana prijema posjetili su liječnika koji je prisustvovao. Zviždanje u prsima potpuno je nestalo. Lijek je bio učinkovit. "

Elena: „Okus otopine je ugodan, ali nije imao željeni učinak. Dala je ACC svojoj trogodišnjoj kćeri. Nije zabilježeno poboljšanje dobrobiti. Ispljuvak nikada nije pušten. "

Po istoj cijeni kao i ACC, možete kupiti samo Bromhexine. Razlike između lijekova su u formatu i sastavu pakiranja. Bromheksin je dostupan u obliku sirupa.

ACC prah u mnogim pogledima osjetno pobjeđuje na pozadini analognih proizvoda; sve dok ne izgubi čelno mjesto.

ACC prah za djecu: upute za uporabu i mišljenja o lijeku

Farmakološka svojstva ACC

ACC je lijek za razrjeđivanje ispljuvka dostupan svima po cijeni. Proizvedeno od austrijske tvrtke za proizvodnju lijekova "Hermes Pharma" u nekoliko oblika doziranja: tablete, granule i sirup za djecu od dvije godine. Granule i tablete sadrže 100 mg acetilcisteina, sirup sadrži 20 mg. Takva doza glavne komponente pruža učinkovit učinak na reološka svojstva ispljuvka..

Glavni mehanizam djelovanja acetilcisteina na prehladu i gripu povezan je s puknućem veza između molekula flegma, što pridonosi njegovom razrjeđivanju i odvajanju od zidova bronha. Uz to, ACC neutralizira štetne za tijelo reakcije oksidacije i povoljno djeluje na upalnu reakciju u respiratornim organima. Nakon uzimanja pripremljene otopine za prehladu unutra, glavna se komponenta brzo apsorbira u crijevnom zidu, metabolizam se odvija u hepatocitima. Maksimalna koncentracija postiže se nakon nekoliko sati.

ACC pomaže protiv prehlade samo u situacijama praćenim simptomima povećane proizvodnje ispljuvka u bronhima.

Sastav i oblici izdavanja

Lijek je dostupan u zasebnim vrećicama, težine 3 grama, za proizvodnju otopine za oralnu primjenu.

Acetilcistein (glavni aktivni sastojak) 100 mg.

  • vitamin C;
  • saharoza;
  • okus naranče;
  • saharin.

Lijek vizualno izgleda poput granula jednolike bijele sjene bez dodatnih čestica, s izraženim mirisom naranče. Dostupno u kartonskim pakiranjima od 20, 50 vrećica. U ljekarničkim lancima moguće je kupiti vrećice pojedinačno, a ne u jednom pakiranju.

Spektar indikacija za uporabu ACC

ACC i ACC Long mogu se koristiti za indikacije kao što su:

  • Bronhitis bilo koje etiologije s kašljem i viskoznim ispljuvkom na bronhijalnom stablu.
  • Bronhijalna astma bilo koje težine, kronična opstruktivna plućna bolest.
  • Upala dušnika, grkljana.
  • Ograničena gnojna upala u plućima.
  • BEB.
  • Upala u bronhiolima i plućnom tkivu.
  • Sistemske bolesti dišnog sustava.
  • Upala paranazalnih sinusa, srednje uho.
  • Prehlada s flegmom u bronhima.

ACC za rinitis učinkovit je samo ako je rinitis uzrokovan akutnim sinusitisom. Simptomi akutnog sinusitisa uključuju začepljenje nosa, smanjeni njuh i zvuk nosa..

Koji je ovaj lijek?

"ACC" 100 granula za djecu jedan je od najtraženijih lijekova u razdoblju masovnih zaraznih epidemija. Njegov utjecaj je:

  • u mukolitičkim;
  • ekspektorans;
  • efekti razrjeđivanja flegma.

Određene bolesti dišnog sustava sklone su stvaranju guste viskozne sekrecije, koju je teško prenijeti u tečnije stanje. Tada pedijatri preporučuju upotrebu "ACCT-a" za ubrzavanje procesa zacjeljivanja u pozadini promjena u strukturi sluzi.

Niz kontraindikacija za uporabu

ACC za prehladu kontraindiciran je u nekim kliničkim situacijama:

  • Povijest alergijskih reakcija na sastojke lijeka.
  • Čir gastrointestinalnog trakta bilo koje lokalizacije u akutnoj fazi.
  • Krv kod kašljanja i kihanja, krvarenja u gornjim i donjim dišnim putovima.
  • Trudnoća i hranjenje djeteta majčinim mlijekom (nema podataka o mogućnosti prodora acetilcisteina kroz krvno-mliječnu barijeru).
  • Dob do 2 godine.
  • Za tablete: nedostatak probavnih enzima, malapsorpcija glukoze i galaktoze. S oprezom kod: teške bolesti jetre i bubrega, ciroze, nadbubrežne patologije, povišenog krvnog tlaka.
  • Za prah: nedostatak enzima za probavu saharoze, izomaltoze i fruktoze.

Kontraindikacije i nuspojave

"ACC", kao i svaki farmakološki lijek, ima niz kontraindikacija za uporabu:

  • akutni stadij čira na želucu i dvanaesniku;
  • krvarenje ili hemoptiza povezana s određenim plućnim bolestima;
  • Bronhijalna astma;
  • hepatitis;
  • bolest jetre;
  • zatajenje bubrega;
  • izražena osjetljivost na sastojke koji čine lijek.

Relativna kontraindikacija je imenovanje ovog lijeka djeci u prvoj godini života. Koristi se u hitnim slučajevima i pod stalnim nadzorom lokalnog liječnika. Smatra se da određene pomoćne tvari koje čine lijek mogu imati negativan učinak na djecu u ovom dobnom razdoblju..

Nuspojave kada se koristi "ACC" mogu se očitovati:

  • povraćanje;
  • mučnina;
  • proljev;
  • žgaravica;
  • buka i zvonjava u ušima;
  • upalni procesi u usnoj sluznici;
  • glavobolja;
  • svrbež;
  • osip;
  • grčevi bronha;
  • tahikardija.

Ako se pronađu jedan ili više nuspojava, preporučuje se prestati uzimati lijek i potražiti liječničku pomoć. Liječnik koji liječi treba promijeniti lijek na sličan i odlučiti jesu li potrebne dodatne mjere za liječenje nuspojava.

Način primjene

Na početku prehlade preporučuje se piti ACC djetetu od dvije do četrnaest godina, po 100 mg tri puta dnevno. Preporučena jednokratna doza za odrasle pacijente je 200 mg. Odrasli moraju uzimati ACC 3 puta dnevno. Nema podataka o slučajevima predoziranja ACC-om. Pri uzimanju visokih doza moguće su reakcije slične nuspojavama: dispepsija, bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje, nestabilna stolica.

Tijekom liječenja prehlade nije preporučljivo piti alkoholna pića.

posebne upute

Farmakološko sredstvo može komunicirati s drugim ljekovitim tvarima:

  • kada se uzima istodobno s lijekovima koji suzbijaju refleks kašlja, moguća je stagnacija sluznog sekreta, uz daljnje komplikacije i prijelaz akutnih oblika bolesti u kronične oblike;
  • istodobni prijem s nitroglicerinom pojačat će učinak vazodilatatora;
  • "ACC" je nespojiv s lijekovima iz skupine antibiotika - penicilinom, cefalosporinom, eritromicinom, tetraciklinom.

Propisujte oprezno:

  • s bronhijalnom astmom i opstruktivnim bronhitisom - zahtijeva stalno praćenje prohodnosti bronha;
  • s dijabetesom melitusom - lijek sadrži saharozu.

Lijek se mora otopiti u staklenoj posudi, izbjegavajući kontakt s metalom ili slično.

Kakve recenzije lijek dobiva??

Recenzije bolesnika nakon uzimanja ACC-a potvrđuju da lijek pomaže dobro uklanjanju ispljuvka, a učinkovit je i kod različitih bolesti dišnog sustava.

Dakle, mnogi pacijenti primjećuju izvrstan učinak lijeka na stvaranje ispljuvka čak i u teškim stadijima gripe. S druge strane, negativne kritike uzrokuje nespojivost lijeka s antibioticima. Također, pacijenti su zadovoljni cijenom i prodajom lijekova bez recepta.

Mnogo recenzija mogu se naći i od roditelja koji su svojoj djeci dali dječji ACC. Šumeće tablete, u pravilu, prvi je propisao pedijatar zbog dugotrajnog kašlja. U svojim pregledima dječjeg ACC-a roditelji ističu brzo ukapljivanje i izlučivanje ispljuvka zbog djelovanja lijeka. Iz njihovih riječi možemo zaključiti da djeca vole okus lijekova, mjehurići se privlače i kad se tablete otope u vodi. Stoga djeca mirno, bez suza, piju šumeće piće. Mnogi roditelji ističu da je učinak lijeka primjetan već sljedeći dan. Roditelji vole što je lijek dostupan bez recepta. Cijena je također prihvatljiva.

Govoreći o nedostacima, možete pronaći negativne kritike u vezi s pojavom alergijske reakcije na pomoćne tvari prisutne u šumećim tabletama ACC.

ACC 200 mg

ACC 200 propisuje se i odraslima i djeci s respiratornim bolestima. Sastav šumećih tableta ACC200 apsolutno je identičan sastavu ACC 100. Kao i u ACC 100 mg, acetilcistein je aktivna komponenta ACC 200. Ali u ACC 200, prisutnost ove komponente je 200 miligrama. Također, pripravak sadrži i ostale pomoćne sastojke..

Potrebno je uzimati ACC 200 nakon savjetovanja s liječnikom ili nakon detaljnog upoznavanja s preporukama sadržanim u uputama za uporabu, točno poštujući doziranje.

Opis

Aspirin je lijek koji je ušao u Guinnessovu knjigu rekorda kao najprodavaniji lijek protiv bolova na svijetu.

Aspirin možete bez pitanja i problema kupiti u bilo kojoj ljekarni, koštat će samo novčić. Aspirin je zanimljiv po tome što su se njegovi originalni primjeri izrađivali od kore drveta. Kemijskim manipulacijama iz kore vrbe oslobođena je tvar - salicin, koji je kasnije postao glavna komponenta modernog aspirina.

Aspirin je nesteroidni lijek s jakim protuupalnim učinkom..

Njegov glavni utjecaj:

  • Smanjuje ili potpuno ublažava bol. Uključujući glavobolju s prehladom.
  • Zaustavlja upalu.
  • Snižava temperaturu. Ova sposobnost lijeka je izraženija od prethodne dvije.

Korisna svojstva malina za prehladu opisana su u ovom članku..

To su glavne korisne funkcije koje je aspirin sposoban obavljati kada prehlada započne. Kao što vidite, unatoč svojoj jeftinosti, lijek je u stanju znatno ublažiti tijek bolesti..

Uz navedene vrste terapijskih učinaka, aspirin je poznat i po svojoj sposobnosti razrjeđivanja krvi. Zahvaljujući tome, koristan je kod varikoznih vena i tromboflebitisa. Ali također u vezi s ovom značajkom, ne mogu je uzimati oni ljudi koji imaju oštećenje zgrušavanja krvi..

Je li ACC lijek za kašalj?

U liječenju patologija praćenih refleksom kašlja, priroda kašlja presudna je u odabiru lijeka - suh je (neproduktivan) ili produktivan, odnosno mokar.

Liječenje prvih zahtijeva upotrebu sredstava za suzbijanje kašlja, središnjeg ili perifernog djelovanja. A refleks mokrog kašlja ne može se prigušiti, stoga se liječi iskašljavajućim lijekovima koji olakšavaju evakuaciju ispljuvka.

Za koji se kašalj uzima ACC? Prema uputama - kad je mokar, s teško odvojivom tajnom. Odnosno, ACC nije pogodan za liječenje suhog kašlja, što znači da se ne može nazvati antitusivnim lijekom.

ACC - jeftini analozi za djecu i odrasle

Da bismo utvrdili koji će analozi biti jeftiniji, prvo se upoznajmo s nekim cijenama za ACC:

  • narančaste granule # 20 - 140 rubalja;
  • sirup 200 ml - 350 rubalja;
  • sirup 100 ml - 225 rubalja;
  • ACC 200 tablete br. 20 - 250-320 rubalja;
  • DJELA Duge šumeće tablete od 600 mg br. 10 - oko 400 rubalja.

Najpopularniji analog ACC-a je švicarski lijek fluimucil. Strukturni je analog i ima puno zajedničkog s ACC-om, čak je i njihova cijena jednaka.

  1. Možete kupiti jeftiniji, na primjer, acetilcistein proizveden u Estoniji (Vitale-HD). Po nižoj cijeni možete kupiti i ambroheksal, ambrobene ili domaći lijek ambroksol. Ova sredstva imaju još jednu aktivnu tvar - ambroksol.
  2. Bromheksin se također smatra jeftinim analogom ACC-a. Cijena za 100 ml sirupa (Rusija) - 80 rubalja, izrađeno u Latviji - 125 rubalja.
  3. Ascoril i lazolvan smatraju se popularnim, ali skupljim analogama..

Da biste zamijenili lijek, uvijek kontaktirajte stručnjaka koji je propisao liječenje kašlja. Ako to nije moguće, morat ćete i sami malo poraditi. Da biste to učinili, trebate uzeti upute za glavni lijek, u našem slučaju to je ACC, i usporediti ga s predviđenom zamjenom.

Mnoge upute već daju trag u obliku popisa potencijalnih analoga. Glavno je obratiti pažnju na popis upozorenja, indikacija i dobi, posebno kada je djetetu potrebna terapija. U principu, trebate provesti usporednu procjenu i istaknuti sve prednosti analoga.

Što je bolje - ACC ili njegovi analozi? Ovaj koncept ima vlastitu relativnost, jer jedan je pacijent prikladan, na primjer, ACC, a drugi s drugačijim sastavom. Klinička slika bolesti, upotreba popratnih ljekovitih tvari, povijest kroničnih patologija - sve to zajedno utječe na točno određivanje željenog lijeka. Zato bez medicinskog obrazovanja nije poželjno provoditi eksperimente na sebi i svojim najmilijima..

Uspoređujući lijekove, možete samo istaknuti prednosti i nedostatke, kako biste se bolje kretali u odabiru analoga, kao i stjecali manje toksičan i učinkovitiji lijek.

ACC - upute i analozi

Komentari (6)

Polina

21.09.2015 u 23:13 |
Prije par godina uzeo sam ACC Long zbog kašlja. Smiješno je to promatrati: bacite tabletu u čašu vode, a ona tamo proključa, zasikta... I kašljanje nakon uzimanja ACC-a postaje lakše: ima više ispljuvka.

05.01.2017 u 14:24 |

A najviše su mi se svidjele šumeće tablete iz Prospana. Ukusna i brza gluma. Prikladno ga je nositi sa sobom za svaki slučaj. Stvarno dobra sluz, a nakon toga kašalj počinje popuštati.

Svetlana

01.03.2017 u 13:27 |

Djetetu dajem sirup za iskašljavanje protiv kašlja, a i sama pijem šumeće tablete Prospan, čine mi se ukusnijima i učinkovitijima u ovom obliku. Pijem ujutro i navečer. Volim i opće stanje i brzo ublažavanje kašlja.

25.10.2017 u 19:29 |

Hvala na savjetu! Pomagale su mi šumeće tablete iz Prospana, pio sam prema uputama i kašalj je negdje nestao za 6 dana. Popio sam puno tekućine i pokušao malo vježbati. Više nisam bolesna!

Lisana

03.10.2018 u 15:07 |

Za sebe sam došao do zaključka da takve tablete pomažu gore od sirupa. Barem je uzela spavao i Gedelix. Do Prospana je trebalo mnogo više vremena da se stigne. Iako je osnova ista.

Victoria

15.11.2019 u 22:14 |

Tužno je kad se bebe razbole. Prvi put sam se u 2.2 razbolio, užasno, žustro nakašljao. Nazvao sam liječnika kod kuće, propisao Gedelix u sirupu tjedan dana. Ovaj nam je lijek odgovarao, prirodan je - s ekstraktom bršljana. Bolje je od pijenja antibiotika odmah na prvi znak kašlja. Iako gazirano još nije dato

Definicija bolesti

Koncept "hladnoće" kao takav ne postoji. Njegovi simptomi mogu ukazivati ​​na razne vrste akutnih respiratornih virusnih bolesti i infekcija. ARI i ARVI mogu biti uzrokovani širokim spektrom virusa. Karakteriziraju ih oštećenja gornjih dišnih putova i opijenost tijela..

ARI je skupina zaraznih bolesti koje zahvaćaju nos i grlo. Akutnu respiratornu bolest uzrokuju bakterije ili virusi. Bolesti uzrokovane virusima nazivaju se ARVI.

Simptomi prehlade uključuju:

  • Glavobolja;
  • Kašalj, kihanje;
  • Grlobolja;
  • Curenje iz nosa, začepljenje nosa;
  • Slabost;
  • Zimica;
  • Boli u mišićima, zglobovima.

Gripa je vrsta akutne respiratorne virusne infekcije. To je ozbiljna bolest koju uzrokuju određeni virusi. Gripa se javlja s ozbiljnim simptomima opijenosti, vrućicom, oštećenjem gornjih dišnih putova i drugim simptomima.

Glavni uzročnici gripe su virusi tipa A i B.

Gripa se može zaraziti na nekoliko načina:

  • Kontaktno-kućanski način;
  • Kapljicama u zraku;
  • Kroz loše obrađenu hranu.
  • Temperatura raste iznad trideset i sedam stupnjeva. Snažno raste za nekoliko sati i mogu se pojaviti zimice..
  • Opća slabost. Njegov izgled ukazuje na to da se tijelo bori protiv virusa, a istodobno se troši puno energije..
  • Kašalj. Može trajati pet do šest dana.
  • Glavobolja, vrtoglavica. To su znakovi opijenosti tijela. Ponekad se pojave bolovi u očnim dupljama i sljepoočnicama.
  • Crvenilo grla, suha sluznica.
  • Iscjedak iz nosa, zagušenja.
  • Kršenje ritma otkucaja srca, zvukovi. Oni su posljedica toksičnih oštećenja srca..

Za razliku od akutnog napada gripe, ARVI je uvijek postupan, a opijenost je slaba.

Farmakološko djelovanje i skupina

Mukolitički, sekretolitički i stimulans motoričke funkcije dišnog trakta.

ACC smanjuje viskoznost sluzi. Lijek je aktivan čak i u prisutnosti gnojnog ispljuvka.

Posjeduje sljedeća svojstva:

  1. Izraženi sekretomotor (stimulacija iskašljavanja).
  2. Mukolitički (prorijeđeni flegm).
  3. Antioksidans (borba protiv slobodnih radikala).
  4. Detoksikacija (uklanjanje toksina).
  5. Protuupalno.

Potpuno se apsorbira iz gastrointestinalnog trakta. Bioraspoloživost 10%.

Kako i od čega su šumeće tablete

Šumeće tablete ili tablete s ugljikom su tablete namijenjene otapanju u vodi ili drugoj tekućini. Kada se otopi, popraćeno oslobađanjem ugljičnog dioksida.

Oni su komprimirani sastojci u obliku praha. Zbog toga imaju gusti oblik i ne mrve se. Pakirano u blistere ili zatvorene staklenke.

Jednostavan za korištenje. Dovoljno je otopiti u vodi ili soku. Stoga ovaj oblik lijekova postaje sve preferiraniji izbor..

Šumeći oblik dostupan je i u obliku praha, u granulama.

Šumeći oblik nije nov. Njegovi korijeni sežu stoljećima. Još u 17. i 18. stoljeću znanstvenici su počeli proučavati sastav i svojstva različitih soli, koje su dobivali isparavanjem vode iz ljekovitih izvora. Te su se vode dugo koristile za liječenje, još od vremena Rimskog Carstva..

Istraživanje znanstvenika dovelo je do pokušaja reprodukcije ljekovitih soli pronađenih u izvorima. Pokazalo se da je najpopularnije miješanje različitih soli, posebno karbonata ili tartarata s okusima poput limunovog soka ili vinske kiseline. Dakle, šumeće tablete imaju više od dvjesto godina povijesti..

Danas se tehnologija koristi za proizvodnju:

  • Lijekovi;
  • Dodaci prehrani;
  • Vitamini.
  • Što su bolje šumeće tablete

Šumeće tablete se otapaju u dodiru s vodom, oslobađajući ugljični dioksid. To može biti i voćni sok, koji im uvelike poboljšava okus..

Uz to, proizvođači rade na poboljšanju okusa samih tableta. Čak i ako lijek ima gorak, metalni, kiseli i drugi ne baš ugodan okus, dodatak aromatične maske prikriva taj nedostatak..

Redovite tablete polako se otapaju, što može dovesti do smanjenja brzine apsorpcije. Šumeći, s druge strane, brzo, potpuno i ravnomjerno.

Nakon gutanja redovite tvrde tablete ili kapsule transportiraju se u želudac gdje se postupno otapaju. Vrijeme otapanja i apsorpcije varira od osobe do osobe ovisno o anatomskim i fiziološkim čimbenicima.

U slučaju duljeg boravka u želucu, kruti oblici doziranja mogu se djelomično otopiti. Nadražuju sluznicu.

U otopljenoj šumećoj tableti sastojci su ravnomjerno raspoređeni u otopini. Stoga su isključene visoke lokalne koncentracije. Šumeća otopina tableta sadrži uravnoteženi omjer kiselina i karbonata.

Povećajte unos tekućine. Osoba treba piti oko 1,5-2 litre vode dnevno. Ne pridržavaju se svi ovih preporučenih vrijednosti.

Šumeće tablete pružaju i procijenjenu hranjivu vrijednost i dodatni unos tekućine.

To može biti posebno korisno za dehidraciju, oslabljenu bolestima tijela, kada pijete manje vode nego što vam treba..

Mnogi ljudi imaju problema s gutanjem tvrdih tableta ili kapsula. Šumeće tablete su im dobra alternativa.

U pravilu je za ovaj oblik doza aktivnih sastojaka strogo standardizirana. Otapanjem u vodi uklanja se predoziranje. Ne treba dijeliti tabletu na nekoliko dijelova.

Ako vam se okus ne sviđa, možete dodati malo više tekućine, ovisno o osobnim željama..

Šumeći dodaci prehrani uz vitamine i minerale često sadrže i druge tvari. Na primjer, ekstrakt korijena ginsenga, antocijani, karotenoidi, aminokiseline, dodaci antioksidantima.

Lutein i zeaksantin korisni su za mrežnicu. Poboljšava vizualne funkcije, sprječava degeneraciju makule. Zaštitite fotoreceptore od oksidativnog djelovanja ultraljubičastog zračenja.

Najpopularniji topivi oblik vitamina je vitamin C. Postoje i lijekovi koji utječu na zdravlje koštanog sustava. Sadrži kalcij i vitamin D.