Dječji sirup "Paracetamol": upute za uporabu, indikacije, sastav, rok trajanja

Imunitet

Povećanje temperature kod djeteta potvrđuje razvoj neke vrste upale u tijelu. U pravilu su za to krive dječje infekcije ili akutne respiratorne bolesti, kao i zubi ili cijepljenje. U svakoj situaciji visoka temperatura izaziva tjeskobu i paniku kod djetetovih roditelja..

Danas se u apotekama nalazi ogroman broj antipiretičkih lijekova. Najpoznatiji među njima već dugi niz godina je dječji "Paracetamol" u obliku sirupa.

U skladu s preporukama navedenima u napomeni, ovaj lijek može sniziti temperaturu čak i kod najmanjih pacijenata koji imaju samo nekoliko mjeseci. Prema uputama za uporabu, "Paracetamol" pripada skupini nesteroidnih protuupalnih lijekova.

Lijek se koristi u pedijatriji za smanjenje intenziteta sindroma boli i smanjenje temperature kada se u djece pojave različiti zarazni i upalni patološki procesi..

Sastav

"Paracetamol" se proizvodi u nekoliko oblika doziranja:

  • tablete;
  • sirup;
  • svijeće.

Dalje u članku ćemo govoriti o dječjem sirupu "Paracetamol". Iz uputa je poznato da ima viskoznu konzistenciju, sivu ili žutu nijansu i aromu jagode..

Djelatni sastojak je paracetamol, najčešće je njegova koncentracija u 5 mililitara sirupa 120 miligrama. Osim toga, pripravak sadrži dodatne tvari, koje uključuju:

  1. Limunska kiselina.
  2. Propilen glikol.
  3. Natrijeva sol benzojeve kiseline.
  4. Natrijev citrat.
  5. Sorbitol.
  6. Aroma.
  7. Šećer.

To je ono što upute kažu. Dječji sirup "Paracetamol" u dozi od 125 mg prethodno je proizvelo LLC "Rozlex Pharm".

Farmakološka svojstva

Lijek normalizira tjelesnu temperaturu u slučaju vrućice, a također pomaže u uklanjanju sindroma boli.

Lijek se izlučuje iz tijela, obično s urinom. Poluvrijeme lijeka varira od jednog do tri sata. U kojoj se dobi djeci može davati sirup "Paracetamol"?

Iz uputa za uporabu poznato je da se lijek smije davati djeci od tri mjeseca. Nakon oralne primjene "Paracetamola", aktivni sastojak se trenutno i potpuno apsorbira u opći krvotok.

Lijek se ravnomjerno širi kroz sva tkiva, ulazi u strukture mozga, uklanjajući bol. Koliko traje paracetamol sirup? Lijek počinje uklanjati neugodne simptome 15 minuta nakon njegove primjene. Trajanje učinka ovisi o individualnim karakteristikama organizma..

Indikacije

Iz uputa za uporabu sirupa poznato je da se lijek preporučuje uzimati u prisutnosti sljedećih stanja i bolesti:

  1. Akutna respiratorna virusna infekcija (bolest respiratornog trakta uzrokovana gutanjem virusne infekcije).
  2. Gripa (virusna bolest koja može oštetiti dišne ​​putove, a također je popraćena teškom opijenošću i može dovesti do ozbiljnih komplikacija i smrti, uglavnom u starijih bolesnika i djece).
  3. Parainfluenza (infekcija koja oštećuje sluznicu gornjih dišnih putova).
  4. Reakcije nakon cijepljenja (stanje koje se ponekad razvije nakon cijepljenja, kratko traje i obično ne nanosi štetu zdravlju).
  5. Blaga do umjerena bol.

Kontraindikacije

Prema uputama za uporabu, sirup "Paracetamol" ima određene zabrane uzimanja, na primjer:

  1. Dob djeteta do mjesec dana.
  2. Povećana osjetljivost na aktivni sastojak ili dodatne tvari lijeka, prema uputama.

Prema uputama, dječji sirup "Paracetamol" treba koristiti izuzetno oprezno u sljedećim uvjetima:

  1. Bolesti bubrega i jetre.
  2. Benigna hiperbilirubinemija (poremećaj kod kojeg se u krvi osobe bilježi višak razine bilirubina bez funkcionalnih oštećenja).
  3. Gilbertov sindrom (hepatoza, koju karakterizira umjereni porast koncentracije bilirubina u krvi).
  4. Virusni hepatitis (zarazna bolest jetre koja se javlja u različitim kliničkim varijantama).
  5. Bolesti krvi (bolesti koje rezultiraju patološkim promjenama u krvi).

Prije početka terapije morate biti sigurni da nema ograničenja.

U kojoj se dozi sirup "Paracetamol" može davati djeci??

Lijek treba uzimati 3-4 puta dnevno, razmak između doza lijeka je 6 sati.

Prosječna doza lijeka je od 10 do 15 miligrama po 1 kilogramu djetetove težine. Maksimalni dnevni udio aktivne tvari ne smije biti veći od 60 mg na 1 kg tjelesne težine.

Koje se doze mogu dati djeci s paracetamolskim sirupom? Lijek se preporučuje uzimati prema sljedećoj shemi:

  1. 1 do 3 mjeseca - 50 miligrama (2 mililitara).
  2. 3 mjeseca do 1 godine - 60 do 120 miligrama (2,5-5 mililitara).
  3. Od 1 do 6 godina - od 120 do 240 mg (5-10 ml).
  4. Od 6 do 14 godina kreće se od 240 četrdeset do 480 miligrama (10-20 mililitara).

Trajanje liječenja lijekom kao antipiretikom ne smije biti duže od 3 dana, kako bi se smanjila težina boli - 5 dana.

Ako trebate dalje koristiti lijek, trebate se posavjetovati s liječnikom. Koliko treba dječjeg sirupa Paracetamol da djeluje? Kao što je ranije napomenuto, poboljšanje se događa unutar četvrt sata..

Nuspojave

U pravilu se sirup "Paracetamol" dobro podnosi. Ponekad se mogu pojaviti sljedeći uvjeti:

  1. Osip na koži.
  2. Svrbež.
  3. Urtikarija (alergijska bolest koja se očituje stvaranjem mjehura na koži i sluznicama).
  4. Angioneurotski šok (opasna i podmukla bolest koja može završiti komom kad su zahvaćeni grkljan i dišni organi).
  5. Trombocitopenija (poremećaj koji karakterizira smanjenje broja trombocita ispod standarda, praćeno povećanim krvarenjem i problemima sa zaustavljanjem krvarenja).
  6. Leukopenija (patološko stanje u kojem broj leukocita u krvnoj plazmi postaje manji od nižih referentnih vrijednosti).
  7. Methemoglobinemija (povećane količine hemoglobina koji sadrži oksidirano željezo u crvenim krvnim stanicama).
  8. Agranulocitoza (patološko stanje u kojem dolazi do smanjenja razine leukocita (manje od 1 109 / l) zbog granulocita (manje od 0,75 109 / l) i monocita).
  9. Pancitopenija (patološko stanje koje karakterizira smanjenje sastava svih komponenata krvi u krvotoku).
  10. Neutropenija (bolest koju karakterizira nizak broj neutrofila u krvi).
  11. Dispeptične reakcije (poremećena probava hrane i s tim povezana patološka stanja).
  12. Hepatotoksični učinak (svojstvo kemikalija da uzrokuju strukturne i funkcionalne poremećaje jetre, dok djeluju na tijelo na nemehanički način).

Ako se pojavi jedan od gore navedenih znakova, primjena lijeka mora se prekinuti i za savjet se obratiti liječniku.

Kako davati paracetamol sirup djeci?

Značajke:

Prije početka terapije lijekom, morate se temeljito upoznati s oznakom lijeka. Na nekoliko posebnih smjernica treba paziti:

  1. Ako je potrebno uzimati lijek dulje vrijeme, potrebno je redovito pratiti pokazatelje funkcionalnog stanja periferne krvi.
  2. Aktivna komponenta lijeka može komunicirati s lijekovima drugih terapijskih skupina, stoga liječnika treba upozoriti na njihovu moguću uporabu.
  3. Protresite ga prije upotrebe lijeka..
  4. Lijek sadrži šećer, što je neophodno uzeti u obzir kada ga uzimaju djeca s dijabetesom.

Ako imate bilo kakvih sumnji ili pitanja u vezi s primjenom lijeka, trebate se posavjetovati s medicinskim stručnjakom.

Predozirati

Iz uputa za dječji sirup Paracetamol poznato je da se kada se znatno prekorači prosječna farmakološka doza javljaju sljedeće reakcije:

  • mučnina;
  • povraćanje;
  • bolovi u trbuhu.

Nadalje, akutne bolesti jetre mogu se pojaviti sve do smrti njihovih tkiva, što je popraćeno značajnim smanjenjem njegove funkcionalne aktivnosti..

Analozi "Paracetamola"

Sljedeći se lijekovi smatraju sličnim u aktivnom sastojku i farmakološkom učinku za dječji "Paracetamol":

  1. "Panadol".
  2. "Tilol".
  3. "Daleron".
  4. "Rinikold".
  5. "Calpol".
  6. "Fervex za djecu".
  7. "Antigrippin".
  8. "Efferalgan".
  9. "Pamol".
  10. "Ifimol".
  11. "Apotel".
  12. "Aldolor".

Prije zamjene originalnog lijeka generičkim, trebali biste se posavjetovati s medicinskim stručnjakom..

Uvjeti skladištenja

Koji je rok trajanja sirupa Paracetamol? Lijek je potrebno čuvati 36 mjeseci..

Lijek treba čuvati na tamnom, suhom, teško dostupnom mjestu za djecu na temperaturi zraka ne većoj od 25 stupnjeva. Ne zamrzavajte lijek. Trošak proizvoda varira od 55 do 150 rubalja.

Recenzije

Većina odgovora na lijek je pozitivna. Pacijenti u pravilu primjećuju povećanu učinkovitost i sigurnost za male pacijente. Prema roditeljima, sirup brzo obara temperaturu, uklanja bolove u zubima, bebe dobro podnose.

Međutim, postoje i negativni odgovori u kojima se ljudi žale na sastav lijeka, jer sadrži kemijske aditive koji mogu izazvati alergije. Općenito, tolerancija lijeka, sudeći prema recenzijama, je dobra.

Paracetamol (120 mg / 5 ml)

Upute

  • ruski
  • қazaқsha

Trgovački naziv

Međunarodno vlasničko ime

Oblik doziranja

Peroralna suspenzija 120 mg / 5 ml, 100 ml

Sastav

100 ml lijeka sadrži

djelatna tvar - paracetamol 2,4 g,

pomoćne tvari: metilparahidroksibenzoat, tekući sorbitol, glicerol, ksantan guma, okus jagode, saharoza, pročišćena voda do 100 ml

Opis

Homogena suspenzija bijele ili gotovo bijele boje s mirisom jagode. Suspenzija sadrži kristale

Farmakoterapijska skupina

Ostali analgetici-antipiretici. Paracetamol

ATC kod N02BE01

Farmakološka svojstva

Farmakokinetika

Apsorpcija - visoka, vrijeme postizanja maksimalne koncentracije (TCmax) - 0,5-2 sata; maksimalna koncentracija (Cmax) - 5-20 μg / ml. Komunikacija s proteinima plazme - 15%. Prodire kroz krvno-moždanu barijeru. Terapeutski učinkovita koncentracija paracetamola u plazmi postiže se kada se daje u dozi od 10-15 mg / kg.

Metabolizira se u jetri (90-95%): 80% ulazi u reakcije konjugacije s

glukuronska kiselina i sulfati tvoreći neaktivne metabolite; 17% se podvrgava hidroksilaciji da bi se dobilo 8 aktivnih meta

bolovi koji su konjugirani s glutationom da bi stvorili već neaktivne metabolite. S nedostatkom glutationa, ovi metaboliti mogu blokirati enzimske sustave hepatocita i uzrokovati njihovu nekrozu. Izoenzim CYP2E1 također je uključen u metabolizam lijeka. Poluvrijeme (T1 / 2) je 1-4 sata, izlučuje se putem bubrega u obliku metabolita, uglavnom konjugata, samo 3% nepromijenjeno.

Farmakodinamika

Paracetamol je narkotični analgetik koji blokira ciklooksigenazu (COX) 1 i COX 2 uglavnom u središnjem živčanom sustavu, utječući na središta boli i termoregulacije. U upaljenim tkivima stanične peroksidaze neutraliziraju učinak paracetamola na COX, što objašnjava gotovo potpuno odsustvo negativnog učinka na metabolizam vode i soli (zadržavanje natrija i vode) i sluznicu gastrointestinalnog trakta.

Paracetamol djeluje antipiretički, analgetski.

Indikacije za uporabu

-kao antipiretik za prehladu, gripu, dječje zarazne bolesti (vodene kozice, rubeola, hripavac, šarlah i zaušnjaci)

-kao anestetik za zube, zubobolju, bolove u uhu s otitis media, upalu grla

Način primjene i doziranje

Unutra, nerazrijeđeno prije jela, s vodom, 3-4 puta dnevno u razmaku od 4-6 sati.Prije upotrebe sadržaj boce treba dobro promućkati.

Radi praktičnosti i točnosti doziranja, preporučujemo upotrebu dvostrane žlice: velika žlica sadrži 5 ml (120 mg paracetamola), mala - 2,5 ml (60 mg paracetamola).

Doza lijeka ovisi o dobi i tjelesnoj težini djeteta..

Jedna doza lijeka je 10-15 mg / kg tjelesne težine. Maksimalna dnevna doza nije veća od 60 mg / kg tjelesne težine djeteta.

Ovisno o dobi, lijek se propisuje u sljedećim pojedinačnim dozama:

za 2 - 3 mjeseca - oko 2 ml suspenzije samo prema propisu liječnika (oko 50 mg paracetamola),

od 3 mjeseca do 1 godine - 2,5-5 ml suspenzije (1/2 - 1 tsp) (60-120 mg paracetamola),

od 1 godine do 6 godina - 5-10 ml suspenzije (1 - 2 žličice) (120-240 mg paracetamola),

od 6 do 14 godina - 10-20 ml suspenzije (2 - 4 žličice) (240-480 mg paracetamola).

Maksimalno trajanje liječenja bez savjetovanja s liječnikom je najviše 3 dana kao antipiretik i ne više od 5 dana kao anestetik.

Nastavak liječenja lijekovima nakon savjetovanja s liječnikom.

Nuspojave

- mučnina, povraćanje, bolovi u trbuhu

- alergijske reakcije u obliku kožnog osipa, svrbeža, urtikarije, angioedema

–Hemolitička anemija, aplastična anemija, methemoglobinemija, karapaks-

- hepatoksični i nefrotoksični učinci

Kontraindikacije

- preosjetljivost na paracetamol ili druge sastojke lijeka

- teška kršenja jetre i bubrega

- trombocitopenija, leukopenija, agranulocitoza

- genetsko odsustvo glukoza-6-fosfat dehidrogenaze

- neonatalno razdoblje (do 2 mjeseca)

- nemojte koristiti lijek istovremeno s antikonvulzivima

Interakcije s lijekovima

Kada se paracetamol koristi zajedno s barbituratima, difeninom, antikonvulzivima, rifampicinom, butadionom, rizik od hepatotoksičnog djelovanja može se povećati.

Kada se uzima istodobno s kloramfenikolom (kloramfenikol), toksičnost potonjeg može se povećati.

Antikoagulantni učinak varfarina i drugih derivata kumarina može se povećati dugotrajnom redovnom primjenom paracetamola, što povećava rizik od krvarenja.

posebne upute

Uz oprez: oštećena funkcija jetre i bubrega, benigna hiperbilirubinemija (uključujući Gilbertov sindrom), virusni hepatitis, dijabetes melitus.

Primjena u djece u dobi od 2 mjeseca do 3 mjeseca moguća je samo prema propisu pedijatra kao antipiretičkog sredstva.

Izbjegavajte istovremenu uporabu paracetamola s drugim lijekovima koji sadrže paracetamol, jer to može prouzročiti predoziranje paracetamolom.

Uz nastavak febrilnog sindroma u pozadini primjene paracetamola dulje od 3 dana i sindroma boli dulje od 5 dana, potrebna je konzultacija liječnika. Pri uzimanju lijeka, laboratorijski testovi se iskrivljuju u kvantitativnom određivanju glukoze i mokraćne kiseline u plazmi.

Kod uzimanja lijeka dulje od 7 dana potrebno je kontrolirati sliku periferne krvi i funkcionalno stanje jetre.

Suspenzija sadrži 0,04 XU saharoze u 1 ml, što treba uzeti u obzir kod liječenja bolesnika s dijabetesom.

Predozirati

Simptomi: tijekom prva 24 sata nakon primjene - bljedilo kože, mučnina, povraćanje, anoreksija, bolovi u trbuhu; kršenje metabolizma glukoze, metabolička acidoza. Simptomi poremećaja rada jetre mogu se pojaviti 12-48 sati nakon predoziranja. U ozbiljnom predoziranju - jetre ne

dostatnost progresivne encefalopatije, kome, smrti; akutno zatajenje bubrega s tubularnom nekrozom (uključujući u odsustvu ozbiljnih oštećenja jetre); aritmija, pankreatitis.

Liječenje: ispiranje želuca najkasnije 4 sata nakon trovanja uzimanjem adsorbenta (aktivnog ugljena). Uvođenje donora i prekursora sinteze glutationa - metionina 8-9 sati nakon predoziranja i acetilcisteina - nakon 12 sati. Potreba za dodatnim terapijskim mjerama (daljnja primjena metionina, intravenska primjena acetilcisteina) određuje se ovisno o koncentraciji paracetamola u krvi i također od vremena proteklog nakon njegova primanja.

Oblik izdavanja i pakiranje

100 ml u bočicama od tamnog stakla s navojnim grlom, zatvorene aluminijskim čepovima s valjkastim navojem i prvom kontrolom otvaranja.

Svaka bočica s uputama za medicinsku uporabu na državnom i ruskom jeziku i žlicom ljekarne za doziranje nalazi se u kartonskoj kutiji.

Uvjeti skladištenja

Čuvati na tamnom mjestu, na temperaturi koja ne prelazi 25 S

Čuvati izvan dohvata djece!

Razdoblje skladištenja

Nakon otvaranja bočice upotrijebite u roku od 1 mjeseca

Ne upotrebljavati nakon isteka roka valjanosti

Uvjeti izdavanja iz ljekarni

Proizvođač

Rusija, 640008, Kurgan, avenija Ustava, 7.

tel./fax (3522) 48-16-89

Nositelj odobrenja za stavljanje lijeka u promet

Sintez dd, Rusija

Adresa organizacije koja prihvaća tvrdnje potrošača o kvaliteti proizvoda na teritoriju Republike Kazahstan

STOFARM LLP, 000100, Republika Kazahstan,

Kostanajska regija, Kostanaj, sv. Uralskaja, 14

Paracetamol za djecu

Paracetamol za djecu: upute za uporabu i pregledi

Latinski naziv: Paracetamol djeca

ATX kod: N02BE01

Aktivni sastojak: Paracetamol (Paracetamol)

Proizvođač: Rozpharm LLC, Pharmstandard-Leksredstva, Biochemist, Pharmproject, Dalkhimfarm, Irbitsky Khimpharmzavod, Pharmapol-Volga, Mega Pharm (Rusija), Anqiu Lu An Pharmaceutical Co. (Kina), LLC Farmaceutska tvrtka "Health" (Ukrajina)

Opis i ažuriranje fotografije: 19.10.2018

Cijene u ljekarnama: od 63 rubalja.

Paracetamol za djecu - ne-opojni analgetik.

Oblik i sastav izdanja

Oblik doziranja je suspenzija za oralnu primjenu: homogena, ružičaste boje, karakterističnog voćnog mirisa (po 100 i 200 ml u bocama od polimera ili bočicama od narančastog stakla, ili od staklene taline, ili od polietilen tereftalata za lijekove, zatvorena polimernom navojnom kapom s kontrola prvog otvaranja ili "push-turn" sustava, 1 boca u kartonskoj kutiji bez / s mjernom čašom ili mjernom žlicom).

Sastav suspenzije od 100 ml:

  • aktivna tvar: paracetamol - 2,4 g;
  • dodatne komponente: natrij nipasept (natrij etil parahidroksibenzoat, natrij metil parahidroksibenzoat i natrij propil parahidroksibenzoat) - 0,15 g, maltitol - 80 g, jabučna kiselina - 0,05 g, nekristalizirajući sorbitol 70% - 1,33 g, ksantan guma - 0,6 g, bezvodna limunska kiselina - 0,02 g, azorubinska boja - 0,001 g, okus jagode ili naranče - 0,1 g, voda - do 100 ml.

Farmakološka svojstva

Farmakodinamika

Paracetamol je ljekovita tvar koja djeluje antipiretički i analgetski. Praktički nema protuupalnih svojstava.

Mehanizam djelovanja je zbog sposobnosti blokiranja ciklooksigenaze u središnjem živčanom sustavu, djelujući na središta termoregulacije i boli.

Lijek praktički nema protuupalna svojstva. Ne utječe na metabolizam vode i elektrolita i stanje sluznice gastrointestinalnog trakta (GIT), jer u vrlo maloj mjeri utječe na sintezu prostaglandina u perifernim tkivima.

Farmakokinetika

Paracetamol karakterizira velika apsorpcija, brzo se i gotovo u potpunosti apsorbira iz gastrointestinalnog trakta. Na proteine ​​plazme veže se za 10-25%. Maksimalna koncentracija u plazmi postiže se nakon 30-120 minuta i iznosi 5-20 μg / ml.

Lijek prelazi krvno-moždanu barijeru. Manje od 1% doze prelazi u majčino majčino mlijeko. Raspodjela tvari u tjelesnim tekućinama relativno je ujednačena.

Paracetamol se pretežno metabolizira u jetri na tri glavna načina, poput oksidacije mikrosomalnim jetrnim enzimima, konjugacije sa sulfatima i konjugacije s glukuronidima. Tijekom oksidacije stvaraju se međutoksični metaboliti, koji se potom konjugiraju prvo s glutationom, zatim s merkapturnom kiselinom i cisteinom. Za ovu metodu metabolizma glavni su izoenzimi sustava citokroma P450 su CYP2E1 (pretežno), CYP1A2 i CYP3A4 (manja uloga). U slučaju nedostatka glutationa u tijelu, ti metaboliti mogu prouzročiti oštećenje i nekrozu hepatocita. Dodatni metabolički putovi - metoksilacija u 3-metoksiparacetamol i hidroksilacija u 3-hidroksiparacetamol, koji su potom konjugirani na sulfate ili glukuronide.

U djece mlađe od 10 godina glavni je metabolit lijeka paracetamol sulfat, u djece od 12 godina - konjugirani glukuronid.

Konjugirani metaboliti paracetamola (konjugati s glutationom, sulfatima, glukuronidima) karakteriziraju niska farmakološka aktivnost, uključujući toksične.

Kada se uzima terapijska doza, ukupni klirens je 18 l / h, poluvrijeme (T½) - od 1 do 4 sata. Prilikom uzimanja terapijskih doza, 90-100% uzete doze paracetamola izlučuje se urinom u roku od 24 sata. Glavna količina lijeka nakon konjugacije izlučuje se u jetru u obliku glukuronida (60–80%) i sulfata (20–30%). Oko 5% doze izlučuje se nepromijenjeno.

U starijih bolesnika klirens paracetamola se smanjuje, a T2 povećava½.

U bolesnika s teškim zatajenjem bubrega (klirens kreatinina 10-30 ml / minuti) izlučivanje paracetamola usporava, brzina izlučivanja sulfata i glukuronida niža je nego u zdravih osoba.

Indikacije za uporabu

Suspenzija Paracetamol za djecu propisana je za djecu u dobi od 3 mjeseca do 12 godina u sljedećim slučajevima:

  • povećana tjelesna temperatura uslijed gripe, prehlade i dječjih zaraznih bolesti poput šarlaha, vodenih kozica, ospica, zaušnjaka itd.;
  • zubobolja, uključujući vađenje zuba ili zuba, bol u uhu s otitis media, glavobolja, upaljeno grlo.

Na preporuku liječnika, djeca starosti 2-3 mjeseca mogu uzimati jednu dozu u slučaju vrućice nakon cijepljenja.

Kontraindikacije

  • netolerancija na fruktozu;
  • ozbiljno oštećenje funkcije bubrega ili jetre;
  • dob mlađa od 2 mjeseca;
  • istodobna primjena drugih lijekova koji sadrže paracetamol;
  • preosjetljivost na bilo koju komponentu lijeka.
  • disfunkcija jetre, uključujući Gilbertov sindrom;
  • virusni hepatitis;
  • genetska odsutnost enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • oštećena bubrežna funkcija (klirens kreatinina

Upute za uporabu dječje suspenzije Paracetamol

Paracetamol je prilično učinkovito sredstvo koje ima snažno antipiretičko i analgetsko djelovanje. Lijek ima pristupačnu cijenu, koristi se za liječenje djece i odraslih. Paracetamol ima nekoliko oblika oslobađanja, za liječenje djece poželjno je koristiti čepiće i suspenziju. U ovom ćemo članku razmotriti svojstva dječjeg paracetamola u suspenziji i upute za njegovu uporabu..

  1. Paracetamol dječja suspenzija upute za uporabu
  2. Oblik i sastav izdanja
  3. farmakološki učinak
  4. Opis i svojstva lijeka
  5. Indikacije za uporabu
  6. Kontraindikacije
  7. Način primjene i doziranje
  8. Vrijeme radnje
  9. Nuspojave
  10. posebne upute
  11. Interakcija s drugim lijekovima
  12. Predozirati
  13. Uvjeti skladištenja i rok trajanja
  14. Cijena lijeka
  15. Recenzije o suspenziji lijeka paracetamol za djecu

Paracetamol dječja suspenzija upute za uporabu

Koliko je potrebno da dječja suspenzija paracetamola djeluje? Koje su indikacije i kontraindikacije za uporabu? Da biste odgovorili na ova pitanja, morate pažljivo proučiti upute za uporabu proizvoda..

Paracetamol je nesteroidni analgetik koji ima snažno antipiretičko i analgetičko djelovanje na tijelo. Međutim, mora se koristiti samo na preporuku liječnika, posebno za liječenje male djece, jer lijek ima niz kontraindikacija i nuspojava. Sastav, oblici oslobađanja i negativni učinci na tijelo razmotrit će se u sljedećim odlomcima.

Oblik i sastav izdanja

Paracetamol ima nekoliko oblika oslobađanja:

  • Čepići;
  • Tablete;
  • Sirup;
  • Kapsule;
  • Šumeća otopina;
  • Sirup.

Suspenzija sadrži 2,4 grama aktivnog sastojka. Kao dodatne sastojke sadrži - tekući sorbitol, okus jagode, pročišćenu vodu, metilparahidroksibenzoat, ksantan gumu, saharozu, glicerol.

Bilješka! Osim gotovog sirupa, u ljekarnama se mogu kupiti i posebne granule za pripremu suspenzije paracetamola. Pharmstandardne granule ista su suspenzija paracetamola za djecu, ali ne razrijeđena, već suha. Prema uputama za uporabu, imaju slična terapijska svojstva, a razrjeđuju se u prokuhanoj vodi.

farmakološki učinak

Terapijska svojstva lijeka utječu na centre termoregulacije i centre boli, uslijed čega se povećava prag osjetljivosti na osjećaje boli. Lijek ima visoku apsorpciju i postiže maksimalnu koncentraciju u plazmi nakon dva sata.

Glavna prednost lijeka je činjenica da se ne nakuplja u krvi te se u potpunosti eliminira iz tijela četiri sata nakon uzimanja. Izlučivanje se provodi kroz bubrege. Ali istodobno, tvar se nakuplja u malim količinama u majčinom mlijeku, što isključuje upotrebu paracetamola tijekom dojenja.

Opis i svojstva lijeka

Lijek u obliku homogene suspenzije ima bijelu boju s jedva primjetnim kristalima i konzistencijom tekuće kiselog vrhnja. Sastav tvari sadrži arome i arome koji dodaju aromu jagode.

Lijek ima snažan analgetski, antipiretički učinak i slab protuupalni učinak..

Indikacije za uporabu

Dječji sirup ili suspenzija paracetamola prema uputama za uporabu propisani su za sljedeće patologije:

  1. Sindrom boli različite prirode, uključujući glavobolju i zubobolju.
  2. Bol zuba.
  3. Migrena.
  4. Intenzivna vrućica zajedno s zaraznim i virusnim bolestima.
  5. Neuralgija.
  6. Hipertermija nakon cijepljenja.

Kontraindikacije

Ako slijedite metodu korištenja dječjeg paracetamola u suspenziji prema uputama, lijek rijetko uzrokuje nuspojave i tijelo ga dobro podnosi. Ali u nekim je slučajevima kontraindicirano koristiti lijek. Takve kontraindikacije uključuju sljedeće uvjete:

  • Preosjetljivost na komponente;
  • Oštećenje bubrega ili jetre;
  • Uz složeno liječenje, zajedno s drugim lijekovima koji sadrže sličnu djelatnu tvar;
  • Nedostatak glukoze u krvi;
  • Patologija organa hematopoetskog sustava;
  • Djeca mlađa od tri mjeseca.

Bilješka! Uz brojne prikazane kontraindikacije, ovaj lijek treba koristiti s oprezom u bolesnika koji pate od virusnog hepatitisa, ciroze jetre, Gilbertovog sindroma, anoreksije i dijabetes melitusa.

Način primjene i doziranje

Prema uputama za uporabu, 5 ml suspenzije sadrži 120 mg aktivne tvari - paracetamola. Proizvod treba koristiti nerazrijeđen u ustima, nakon jela i s puno vode. Prije upotrebe dobro promućkati. Učestalost uzimanja suspenzije paracetamola za djecu i odrasle ne smije prelaziti četiri puta, dok se mora poštivati ​​interval između doza od četiri sata. U to se vrijeme tvar u potpunosti izlučuje putem bubrega..

Doziranje dojenčadi određuje liječnik, ovisno o težini i dobi. Jedna doza ne smije prelaziti 15 miligrama. Da biste izdali lijek prema uputama za uporabu, upotrijebite posebnu mjernu žlicu ili špricu koja dolazi s bocom.

Da biste pravilno koristili mjernu štrcaljku, morate izvršiti sljedeće korake:

  1. Dobro promućkajte lijek.
  2. Odvijte poklopac.
  3. Čvrsto umetnite štrcaljku u otvor bočice na vratu i okrenite bočicu okomito.
  4. Prikupite potrebnu količinu suspenzije koja odgovara zadanoj dobnoj kategoriji djeteta.
  5. Vratite bocu u prvobitni položaj i pažljivo uklonite štrcaljku s vrata.
  6. Dajte djetetu proizvod unutra lagano pritiskajući klip mjerne štrcaljke.
  7. Operite špricu tekućom vodom i osušite na sobnoj temperaturi do sljedeće doze.

Ovisno o dobnoj kategoriji djeteta, lijek se propisuje u sljedećim dozama:

  • Za jednokratni prijem djeci 3-6 mjeseci nakon cijepljenja - 2 mililitara;
  • Od tri mjeseca do jedne godine - 5 mililitara;
  • Od jedne do šest godina - 10 mililitara;
  • Šest do deset godina - 15 mililitara.

Trajanje groznice ne smije biti duže od tri dana. Za liječenje sindroma boli, sredstvo se može koristiti pet dana..

Vrijeme radnje

Lijek u ovom obliku oslobađanja počinje djelovati četrdeset minuta nakon uzimanja, njegov terapeutski učinak traje četiri sata.

Nuspojave

Nuspojave se u pravilu javljaju kada se ne poštuju doze navedene u uputama ili s individualnom netolerancijom na komponente. U takvim slučajevima pacijent ima sljedeće simptome:

  1. Povraćanje i mučnina;
  2. Alergijski osip na koži;
  3. Gubitak orijentacije;
  4. Bolovi u želucu i srcu.

posebne upute

Da bi se izbjegle pojave nuspojava prilikom prijema, moraju se poštivati ​​sljedeća pravila:

  • Ne uzimajte ovaj lijek s drugim lijekovima koji sadrže sličan aktivni sastojak.
  • Djeci mlađoj od tri mjeseca koristite sirup samo prema uputama pedijatra.
  • Ako pacijent ima nedostatak glutationa, lijek treba upotrebljavati izuzetno oprezno, jer postoji visok rizik od ozbiljne opijenosti.

Interakcija s drugim lijekovima

Kada se kombinira liječenje paracetamolom, mora se imati na umu da utječe na terapijska svojstva drugih lijekova:

  1. Uricosuric MS i antikoagulanti - smanjuju učinkovitost;
  2. Induktori mikrosomske oksidacije - povećava se rizik od opijenosti;
  3. Mijelotoksični lijekovi - povećavaju rizik od hematotoksičnosti.

Predozirati

Ako se ne poštuju doze navedene u uputama ili se prekorači trajanje liječenja, pacijent može razviti ozbiljnu opijenost, što će dovesti do nepovratnih posljedica u tijelu. Predoziranje se događa 2-4 sata nakon uzimanja lijeka i očituje se mučninom, povraćanjem i jakim bolovima u želucu. U nekim se slučajevima može razviti koma, sve do smrtnog ishoda..

Uvjeti skladištenja i rok trajanja

Tvar treba čuvati na hladnom mjestu, zaštićenom od izravne sunčeve svjetlosti, na temperaturi koja ne prelazi 25 stupnjeva. Ne preporučuje se zamrzavanje suspenzije i ostavljanje na mjestu dostupnom djeci..

Rok trajanja lijeka u zatvorenom obliku je dvije godine, nakon otvaranja lijek se mora koristiti mjesec dana.

Cijena lijeka

Dječji paracetamol u suspenziji možete kupiti u ljekarnama bez recepta po pristupačnoj cijeni. Prosječna cijena za jednu bočicu je 60-100 rubalja, ovisno o odabranoj ljekarni.

Recenzije o suspenziji lijeka paracetamol za djecu

Galina, 28 godina, Moskva

Paracetamol u suspenziji prilično je učinkovit kod vrućice i kao sredstvo za ublažavanje boli. Kad je dijete malo, iz različitih razloga može razviti vrućicu i ovaj ga lijek vrlo brzo uklanja. Dajem djetetu lijek od tri mjeseca, nije bilo alergija ili drugih nuspojava. A ugodan okus sirupa omogućuje vam da ga brzo i u potpunosti date svojoj bebi..

Irina, 32 godine, Kostroma

Paracetamol je prilično opasan za jetru, stoga je, po mom mišljenju, bolje koristiti Nurofen za liječenje djece. Ima manje kontraindikacija i djeluje puno brže..

Paracetamol sirup učinkovit je lijek za vrućicu i bol. Međutim, smije se koristiti samo prema uputama liječnika, posebno za liječenje djece..

DJECA PARACETAMOL

Djelatna tvar

Sastav i oblik oslobađanja lijeka

◊ Suspenzija za oralnu primjenu (za djecu) ružičasta, homogena, karakterističnog mirisa.

5 ml
paracetamol120 mg

Pomoćne supstance: jabučna kiselina - 2,5 mg, ksantan guma - 35 mg, maltitol - 3500 mg, sorbitol - 105 mg, kristalizirajući sorbitol 70% - 666,5 mg, limunska kiselina - 1 mg, smjesa estera parahidroksibenzojeve kiseline (natrij metil parahidroksibenzoat - 5,65 mg, natrij etil parahidroksibenzoat - 1,094 mg, natrij propil parahidroksibenzoat - 0,756 mg) - 7,5 mg, okus jagode - 5 mg, boja azorubin - 0,05 mg, pročišćena voda - do 5 ml.

100 ml - bočice (1) - kartonska pakiranja.
Bočice od 100 ml (1) u kompletu s mjernom žlicom ili mjernom čašom - kartonske ambalaže.

farmakološki učinak

Analgetički antipiretik. Ima analgetičko, antipiretičko i slabo protuupalno djelovanje. Mehanizam djelovanja povezan je s inhibicijom sinteze prostaglandina, prevladavajućim učinkom na središte termoregulacije u hipotalamusu.

Farmakokinetika

Nakon oralne primjene, paracetamol se brzo apsorbira iz gastrointestinalnog trakta, uglavnom u tankom crijevu, uglavnom pasivnim transportom. Nakon pojedinačne doze od 500 mg, C max u krvnoj plazmi postiže se nakon 10-60 minuta i iznosi oko 6 μg / ml, a zatim postupno opada i nakon 6 sati iznosi 11-12 μg / ml.

Široko se distribuira u tkivima i uglavnom u tjelesnim tekućinama, s izuzetkom masnog tkiva i likvora.

Vezanje na proteine ​​je manje od 10% i neznatno se povećava u slučaju predoziranja. Metaboliti sulfata i glukuronida ne vežu se na proteine ​​plazme ni pri relativno visokim koncentracijama.

Paracetamol se metabolizira uglavnom u jetri konjugacijom s glukuronidom, konjugacijom sa sulfatom i oksidacijom uz sudjelovanje miješanih jetrenih oksidaza i citokroma P450.

Hidroksilirani metabolit s negativnim učinkom, N-acetil-p-benzokinon imin, koji se stvara u vrlo malim količinama u jetri i bubrezima pod utjecajem miješanih oksidaza i obično se detoksicira vezanjem na glutation, može se akumulirati predoziranjem paracetamola i uzrokovati oštećenje tkiva.

U odraslih se većina paracetamola veže na glukuronsku kiselinu, a u manjoj mjeri na sumpornu kiselinu. Ti konjugirani metaboliti nemaju biološku aktivnost. U nedonoščadi, novorođenčadi i u prvoj godini života prevladava sulfatni metabolit.

T 1/2 je 1-3 sata. U bolesnika s cirozom jetre T 1/2 je nešto viši. Bubrežni klirens paracetamola je 5%.

Izlučuje se mokraćom uglavnom u obliku konjugata glukuronida i sulfata. Manje od 5% izlučuje se u obliku nepromijenjenog paracetamola.

  • Pitajte terapeuta
  • Pogledajte institucije
  • Kupujte lijekove

Indikacije

Kontraindikacije

Doziranje

Oralno ili rektalno kod odraslih i adolescenata težine više od 60 kg, koristi se u pojedinačnoj dozi od 500 mg, učestalost primjene je do 4 puta dnevno. Maksimalno trajanje liječenja je 5-7 dana.

Maksimalne doze: pojedinačno - 1 g, dnevno - 4 g.

Pojedinačne doze za oralnu primjenu za djecu u dobi od 6-12 godina - 250-500 mg, 1-5 godina - 120-250 mg, od 3 mjeseca do 1 godine - 60-120 mg, do 3 mjeseca - 10 mg / kg. Jednokratne doze za rektalnu primjenu u djece u dobi od 6-12 godina - 250-500 mg, 1-5 godina - 125-250 mg.

Učestalost primjene - 4 puta dnevno s razmakom od najmanje 4 sata. Maksimalno trajanje liječenja je 3 dana.

Maksimalna doza: 4 pojedinačne doze dnevno.

Nuspojave

Iz probavnog sustava: rijetko - dispeptični fenomeni, uz dulju uporabu u velikim dozama - hepatotoksični učinak.

Iz hematopoetskog sustava: rijetko - trombocitopenija, leukopenija, pancitopenija, neutropenija, agranulocitoza.

Alergijske reakcije: rijetko - osip na koži, svrbež, urtikarija.

Interakcije s lijekovima

Istodobnom primjenom s induktorima mikrosomskih enzima jetre, sredstvima s hepatotoksičnim djelovanjem, postoji rizik od pojačanog hepatotoksičnog djelovanja paracetamola.

Uz istodobnu primjenu s antikoagulansima, moguće je blago ili umjereno povećanje protrombinskog vremena.

Istodobnom primjenom antikolinergika moguće je smanjiti apsorpciju paracetamola.

Istodobnom primjenom oralnih kontraceptiva ubrzava se izlučivanje paracetamola iz tijela i njegov analgetski učinak može se smanjiti.

Kada se koriste istodobno s urikozuričnim sredstvima, njihova učinkovitost smanjuje.

Istodobnom uporabom aktivnog ugljena smanjuje se bioraspoloživost paracetamola.

Istodobnom primjenom diazepama moguće je smanjiti izlučivanje diazepama.

Postoje izvještaji o mogućnosti pojačanja mijelodepresivnog učinka zidovudina kada se istodobno koristi s paracetamolom. Opisan je slučaj ozbiljnog toksičnog oštećenja jetre.

Opisani su slučajevi manifestacija toksičnog učinka paracetamola uz istodobnu primjenu s izoniazidom.

Istodobnom primjenom s karbamazepinom, fenitoinom, fenobarbitalom, primidonom, smanjuje se učinkovitost paracetamola, što je posljedica povećanja njegovog metabolizma (procesi glukuronizacije i oksidacije) i izlučivanja iz tijela. Opisani su slučajevi hepatotoksičnosti uz istodobnu primjenu paracetamola i fenobarbitala.

Kada se holestiramin koristi manje od 1 sata nakon uzimanja paracetamola, apsorpcija potonjeg može se smanjiti.

Kada se koristi istodobno s lamotriginom, izlučivanje lamotrigina iz tijela umjereno se povećava.

Istodobnom primjenom s metoklopramidom moguće je povećanje apsorpcije paracetamola i povećanje njegove koncentracije u krvnoj plazmi.

Istodobnom primjenom probenecida moguće je smanjiti klirens paracetamola; s rifampicinom, sulfinpirazonom - moguće je povećati klirens paracetamola zbog povećanja njegovog metabolizma u jetri.

Istodobnom primjenom s etinil estradiolom povećava se apsorpcija paracetamola iz crijeva.

posebne upute

Oprezno primjenjivati ​​u bolesnika s oštećenom funkcijom jetre i bubrega, s dobroćudnom hiperbilirubinemijom, kao i u starijih bolesnika.

Dugotrajnom primjenom paracetamola potrebno je kontrolirati sliku periferne krvi i funkcionalno stanje jetre.

Trudnoća i dojenje

Paracetamol prelazi placentnu barijeru. Do danas nisu zabilježeni negativni učinci paracetamola na fetus kod ljudi.

Paracetamol se izlučuje u majčino mlijeko: sadržaj u mlijeku je 0,04-0,23% doze koju je uzela majka.

Ako je paracetamol potrebno koristiti tijekom trudnoće i dojenja (dojenja), treba pažljivo izvagati očekivane koristi od terapije za majku i potencijalni rizik za fetus ili dijete.

U eksperimentalnim ispitivanjima embriotoksični, teratogeni i mutageni učinci paracetamola nisu utvrđeni.

Paracetamol za djecu

Kompatibilnost s alkoholom

Paracetamol i alkohol su nespojivi.

Wikipedia napominje da je smrtonosna doza paracetamola za odraslu osobu 10 grama ili više. Teška oštećenja jetre dovode do smrti

, čiji je uzrok naglo smanjenje rezervi glutationa i nakupljanje otrovnih produkata srednjeg metabolizma koji imaju hepatotoksični učinak.

U muškaraca koji sustavno konzumiraju više od 200 ml vina ili 700 ml piva dnevno (za žene je to 100 ml vina ili 350 ml piva), čak i terapijska doza lijeka može se pokazati smrtonosnom dozom, pogotovo ako je prošlo malo vremena između uzimanja paracetamola i alkohola.

farmakološki učinak

Terapijska svojstva lijeka utječu na centre termoregulacije i centre boli, uslijed čega se povećava prag osjetljivosti na osjećaje boli. Lijek ima visoku apsorpciju i postiže maksimalnu koncentraciju u plazmi nakon dva sata.

Glavna prednost lijeka je činjenica da se ne nakuplja u krvi te se u potpunosti eliminira iz tijela četiri sata nakon uzimanja. Izlučivanje se provodi kroz bubrege. Ali istodobno, tvar se nakuplja u malim količinama u majčinom mlijeku, što isključuje upotrebu paracetamola tijekom dojenja.

Dječji paracetamol sirup upute za uporabu

Prije upotrebe protresite tekući sadržaj bočice. Upotrijebite mjernu štrcaljku ili žlicu za preciznije doziranje sirupa. Proizvođači jedan od uređaja stavljaju u kartonsku ambalažu.

Način primjene i doziranje

Sirup / suspenzija daje se djetetu između obroka, ne ranije od 1 do 2 sata prije ili nakon obroka. Lijek se razrjeđuje samo ako beba ne može piti gustu tekućinu. Upute za uporabu sadrže detaljne informacije o doziranju sirupa za djecu različite dobi..

Jedno vrijeme:

  • novorođenčad stara 2 - 3 mjeseca s tjelesnom težinom 4,5 - 6 kg - kako je propisao liječnik;
  • bebe od 3 do 12 mjeseci s težinom većom od 6 kg: 2,5 - 5 ml (0,5 - 1 mjerna žlica, m. l.);
  • od 1 do 5 godina: 5 - 10 ml (1 - 2 m. l.);
  • od 5 do 12 godina: 10 - 20 ml (2 - 4 m. l.);
  • djeca teža više od 60 kg: 20 - 40 ml (4 - 8 m. l.).

Djeca mogu uzimati paracetamol sirup do 4 puta dnevno. Tijekom dana djetetu se daje najviše 60 mg na 1 kg tjelesne težine.

Posebne upute za uzimanje sirupa

Ako je dijete bolesno, roditelji nemaju uvijek priliku ići s njim na sastanak s liječnikom ili nazvati pedijatra kod kuće.

  • Bez savjetovanja s liječnikom, dojenčetu možete dati jednu dozu paracetamola tijekom 2 mjeseca.
  • Dijete starije od 3 mjeseca liječi se antipiretičkim i anestetičkim lijekovima bez imenovanja pedijatra tijekom 3 dana.
  • Sirup "Paracetamol" kao analgetik za razne vrste sindroma boli koristi se ne više od 5 dana.
  • Ne dajte djetetu antipiretik u količinama namijenjenim liječenju odraslih.
  • Treba izbjegavati predoziranje, što je moguće kada se istovremeno unose sirup, rektalne čepiće i suspenzije s istim aktivnim sastojkom.

Interakcije lijekova s ​​drugim lijekovima Antihistaminici pojačavaju terapijske učinke sirupa "Paracetamol" za djecu. Grozničavom djetetu mogu se davati Zyrtec kapi ili Erius sirup noću s antipiretičkim sredstvom. Antihistaminici smanjuju opijenost tijela i sprečavaju alergijske reakcije na lijekove.

Bioraspoloživost djelatne tvari sirupa "Paracetamol" smanjuje se nakon uzimanja aktivnog ugljena. "Phenobarbital" i "Rifampicin" smanjuju antipiretički učinak lijeka. Antiepileptični lijekovi i etanol povećavaju brzinu stvaranja metabolita, uključujući one koji negativno utječu na jetru (hepatotoksični).

Sastav lijeka, oblik oslobađanja, cijena

Lijek je dostupan u sljedećim oblicima: tablete, sirup, dječja suspenzija, čepići

Osnovna tvar

Paracetamol 500 ili 200 mg

120 mg paracetamola u pet ml sirupa ili 2,4 g paracetamola na 100 ml lijeka.120 mg paracetamola u pet ml suspenzije ili 2,4 g paracetamola na 100 ml lijeka.Paracetamol 100 ili 500 mg

Pomoćne tvari

Krumpirov škrob, kalcijev sterat, polivinilpirolidon male molekulske mase, aerosil

Propilen glikol, etilni alkohol 96%, glicerin, sorbitol, propil parahidroksibenzoat, metil parahidroksibenzoat, pročišćena voda, aroma hrane malina, ponceau 4RMetilparahidroksibenzoat, glicerol, tekući sorbitol, ksantan guma, aroma jagode, azorubin boja, saharoza, pročišćena vodaMasna baza je čvrsta dok se ne dobije svijeća

Fizičko-kemijska svojstva

Tablete, bijele ili krem ​​boje, ravne, ukošene

Prozirna tekućina viskozne konzistencije, ružičaste boje, slatkastog okusa i mirisa na malineViskozna ružičasta tekućina s okusom jagodeČepići od bijele kreme

Deset tableta u ćelijskom pakiranju, u kartonskim kutijama br. 10, 20

50 ili 100 ml u staklenoj ili polimernoj bočici s mjernom žlicom, u kartonskoj kutiji

100, 200 ml suspenzije u bočicama ili bočicama od tamnog stakla s mjernom štrcaljkom ili žlicom, u kartonskim pakiranjima.

5 čepića u plastičnom ćelijskom pakiranju, 2 pakiranja u kartonskim kutijama
  • Br. 10, 200 mg: 3 rubalja;
  • Br. 10, 500 mg: 4-7 rubalja;
  • № 20, 500 mg: 10-19 rubalja.
  • 100 ml: 59-63 rubalja;
  • 200 ml: 130 trljanja.
  • Br. 10, 100 mg: 31 rubalj;
  • № 10, 500 mg: 44-48 rubalja.

Farmakodinamika i farmakokinetika

Paracetamol je narkotično sredstvo za ublažavanje boli

, čija su svojstva i mehanizam djelovanja posljedica sposobnosti blokiranja (uglavnom u središnjem živčanom sustavu) COX-1 i COX-2, dok djeluju na središta termoregulacije i boli.

Lijek nema protuupalni učinak (protuupalni učinak je toliko beznačajan da se može zanemariti) zbog činjenice da se učinak tvari na COX u upaljenim tkivima neutralizira enzimom peroksidazom.

Odsutnost učinka blokiranja na sintezu Pg u perifernim tkivima određuje odsutnost negativnog učinka lijeka na izmjenu vode i elektrolita u tijelu, kao i na sluznicu probavnog kanala..

Apsorpcija lijeka je velika, Cmax je od 5 do 20 μg / ml. Koncentracija u krvi doseže maksimum u roku od 0,5-2 sata. Tvar može proći kroz BBB.

Paracetamol s HS ulazi u mlijeko dojilje u količini koja ne prelazi 1%.

Tvar se biotransformira u jetri. Ako se metabolizam provodi pod utjecajem mikrosomskih enzima jetre, stvaraju se toksični produkti srednjeg metabolizma (posebno N-acetil-b-benzokinon imin), koji na niskoj razini u tijelu mogu izazvati oštećenja i nekrozu jetrenih stanica.

Zalihe glutationa iscrpljuju se kad uzmete 10 ili više grama paracetamola.

Dva druga puta metabolizma paracetamola su konjugacija sa sulfatima (rasprostranjena u novorođenčadi, posebno one koja su prerano rođena) i konjugacija s glukuronidima (prevladavajuća u odraslih).

Konjugirani metabolički proizvodi pokazuju malu farmakološku aktivnost (uključujući toksične).

T1 / 2 - od 1 do 4 sata (kod starijih ljudi ta brojka može biti velika). Izlučuje se uglavnom u obliku konjugata putem bubrega. Samo 3% uzetog paracetamola izlučuje se u čistom obliku.

Interakcije s lijekovima

Induktori mikrosomalnih jetrenih enzima, agensi s hepatotoksičnim djelovanjemJačanje hepatotoksičnog učinka paracetamola
AntiholinergiciSmanjena apsorpcija paracetamola
Oralne kontracepcijeUbrzanje izlučivanja paracetamola, smanjenje njegovog analgetičkog djelovanja
Urikozurični fondoviSmanjenje učinkovitosti ove skupine
SorbentiSmanjena bioraspoloživost paracetamola
DiazepamSmanjeno izlučivanje diazepama
ZidovudineJačanje mijelodepresivnog učinka ovog lijeka
IsoniazidJačanje toksičnog učinka paracetamola
Fenitoin, karbamazepin, fenobarbital, primidonSmanjenje učinkovitosti paracetamola
LamotriginUbrzanje uklanjanja ovog lijeka iz tijela
MetoklopramidPovećana apsorpcija paracetamola
ProbenecidSmanjenje klirensa paracetamola
Rifampicin, SulfinpirazonPovećavanje klirensa paracetamola
EtinilestradiolUbrzanje apsorpcije paracetamola

Postoje li analozi

Postoje proizvodi koji sadrže paracetamol, ali imaju drugo ime. Svaki proizvođač patentira lijek pod svojim imenom. To su takvi lijekovi: Panadol, Efferalgan, Calpol. Politika cijena lijekova je drugačija, domaći lijekovi imaju nižu cijenu od uvoznih. Štoviše, njihov je sastav jednak.

Lijekovi Nise i Nurofen razlikuju se u sličnom sastavu. Komponenta Nurofena je ibuprofen. Osim antipiretičkih svojstava, oba lijeka imaju i protuupalno djelovanje. Ali ti lijekovi nisu prikladni za sve bebe. Nise i Nurofen imaju za red veličine više nuspojava.

Prijem Analgina ili Aspirina za bebe potpuno je zabranjen..

Paracetamol je poznati antipiretik i ublažava bol. Mogu ga koristiti i odrasli i djeca. Za najmanju djecu, "Paracetamol Baby" proizvodi se u prikladnom obliku sirupa, čije će upute biti opisane u našem članku.

Sastav lijeka

Djelatna tvar ovog lijeka za djecu je analgetik koji pripada skupini anilida. U drugim zemljama poznat je pod nazivom Acetaminophen. U tijelu pacijenta paracetamol utječe na neurone središnjeg živčanog sustava, smanjujući bol, temperaturu.

  • tekući sorbitol - zaslađivač koji poboljšava protok žuči i ima blagi laksativni učinak;
  • glicerol - najjednostavniji alkohol, slatkastog okusa, također ima blagi laksativni učinak;
  • ksantanska guma je polisaharid visoke molekulske mase, dodatak hrani koji djeluje kao stabilizator i emulgator u lijeku;
  • boja za hranu - tvar koja suspenziju boji u žuto;
  • aromatični dodatak zahvaljujući kojem proizvod ima ugodan miris jagode.

Suspenzija se stavlja u plastičnu bočicu koja je zaštićena od djece s dvostranom mjernom žlicom.

Kontraindikacije za uporabu i interakcije s lijekovima

Prije upotrebe lijeka, pažljivo pročitajte upute kako kasnije ne bi došlo do katastrofalnih rezultata zbog kojih ćete požaliti više puta. Kontraindikacije za uporabu paracetamola:

  • preosjetljivost na komponente lijeka;
  • bolesti krvi;
  • zatajenje jetre i bubrega.

Paracetamol se također ne smije koristiti s aktivnim ugljenom, drugim lijekom koji sadrži isti aktivni sastojak. Sljedeći proizvodi ne smiju se koristiti sa sirupom:

  • Diazepam;
  • Isoniazid;
  • Fenotoin;
  • Primidon;
  • Karbamazepin;
  • Fenobarbital;
  • Kolestiramin;
  • Metoelopramid;
  • Lamotrigin;
  • Probenecid;
  • Etinilestradiol.

Predozirati

Slučajevi predoziranja su rijetki. Njegova pojava je moguća ako se prekorači dnevna doza lijeka. Uzimanje više od 10 g aktivne tvari izazvat će opijenost, prolazeći kroz 4 faze. Predoziranje paracetamolom fatalno je ako ne poduzmete mjere na vrijeme. Glavna stvar je odmah pružiti prvu pomoć i nazvati hitnu pomoć. Simptomi predoziranja:

  • jako znojenje;
  • mučnina;
  • bolovi u rebrima s desne strane;
  • loš apetit;
  • snižavanje krvnog tlaka i temperature.

U trećoj fazi znakovi su izraženiji. Pacijent ima konvulzije, oštećenje bubrega i jetre i otvara se nasilno povraćanje. To može dovesti do nekroze jetre, niskog šećera u krvi, distrofije miokarda.

Ako je dijete slučajno popilo veliku količinu lijeka, odmah mu isperite želudac velikom količinom vode, dajte aktivni ugljen na osnovi doze od 1 tablete na 10 kg tjelesne težine i nazovite hitnu pomoć.

Nuspojave paracetamola

Nuspojave nakon primjene lijeka su rijetke. U osnovi je moguća njihova pojava ako pacijent uzima lijek dulje od 5 dana. Oni se mogu izraziti na sljedeći način:

  • svrbež kože;
  • oticanje potkožnog tkiva, kože i sluznice;
  • akutni upalni proces na koži;
  • bolovi u trbuhu;
  • povećana aktivnost enzima jetre;
  • Lyellov sindrom;
  • hipoglikemija;
  • bubrežna kolika;
  • trombociterapija;
  • vrtoglavica;
  • usporavajući reakciju.

Trošak lijeka

Cijena paracetamola ovisi o obliku oslobađanja (100 i 50 ml), proizvođaču i ljekarni koja se prodaje. Na primjer, Borshagovskiy KhFZ proizvodi lijek u količini od 50 ml s cijenom od 32,90 rubalja, a 100 ml košta 123,7 rubalja..

Paracetamol ima mnogo analoga. Ako lijek iz bilo kojeg razloga ne odgovara, možete ga zamijeniti Efferalganom, Paramolom, Febridolom, Celifenom, Metamolom, Biocetamolom, Acetophenom, Apanolom, Pirinazinom, Deminophenom.

Indikacije za uporabu

Indikacije za uporabu paracetamola:

  • sindrom boli

    (lijek se uzima za zubobolju, s algodismenorejom

    , s glavoboljom,, mijalgija

    , artralgija

    , );
  • grozničavi uvjeti koji se razvijaju u pozadini zaraznih bolesti

    .

Tableta u prahu hitno je sredstvo za uklanjanje akni

(nanositi lijek na zahvaćeno područje ne više od 10 minuta).

Kada je potrebno brzo ublažiti bol i upalu (na primjer, nakon operacije), kao i u situacijama kada uzimanje tableta / suspenzije unutra nije moguće, može se propisati uvođenje Paracetamola IV.

Lijek je namijenjen simptomatskoj terapiji, smanjujući intenzitet upale i boli u vrijeme primjene. Nema utjecaja na napredovanje bolesti..

Zašto je paracetamol potreban za prehladu??

Što je paracetamol? To je narkotična droga

s izraženom antipiretičkom učinkovitošću, što vam omogućuje ublažavanje boli s najmanjim mogućim negativnim posljedicama za tijelo.

Svrhovitost upotrebe lijeka za prehladu

zbog činjenice da su karakteristični simptomi kataralne epizode: visoka (često spazmodična) temperatura, koja raste s porastom tjelesne temperature, slabost, opća malaksalost, sindrom boli (obično izražen u obliku migrene).

Glavna prednost primjene paracetamola od temperature je antipiretički učinak

lijek je blizak prirodnim mehanizmima hlađenja tijela.

Djelujući na središnji živčani sustav, sredstvo lokalizira djelovanje u hipotalamusu, što pridonosi normalizaciji procesa termoregulacije i omogućuje aktiviranje obrambenih mehanizama tijela.

Osim toga, u usporedbi s većinom drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova, lijek djeluje selektivno i izaziva minimalni broj nuspojava..

Pomaže li paracetamol kod glavobolje?

Lijek je učinkovit kod bilo koje boli umjerenog intenziteta. Međutim, namijenjen je simptomatskom liječenju. To znači da lijek pomaže u uklanjanju simptoma bez rješavanja osnovnog uzroka. Treba ga koristiti jednom.

Primjena i režim doziranja

Kako dati paracetamol sirup? Lijek je namijenjen za unutarnju upotrebu. Daje se prema težini ili dobi djeteta. Uzorci primjene mogu se razlikovati. Ovisi o razlogu zašto je liječnik djetetu ili odrasloj osobi propisao paracetamol.

Stol

Upute za uporabu lijekova za djecu u skladu s težinom s porastom temperature tijekom virusne ili zarazne bolesti.

Tjelesna težina u kgJednokratna doza u mlKoličina aktivnog sastojka u mgBroj prijema
4-82,5-560-120 (prikaz, stručni)2-3
8-12 (prikaz, stručni)5-7,5120-1803-4
12-167,5-10180-240 (prikaz, stručni)
16–2010-12,5240-3004-5
20-2412,5-15300-360
24–3215–20360-480

Interval između doza Paracetamola trebao bi biti najmanje 4 sata. Ako je dijete manje od 2 mjeseca, nakon druge primjene lijeka potrebno je konzultirati liječnika u vezi s daljnjom primjenom paracetamola, ako to ne pomogne. Tijek liječenja lijekom je tri dana, s boli - 5 dana.

Kako davati djeci ako temperatura poraste nakon cijepljenja? Uz hipertermiju u reakcijama nakon cijepljenja, paracetamol se uzima samo kada je to potrebno. Koliko dati? Moguća je jednokratna primjena lijeka u skladu s težinom djeteta. Ako izgubite mjerni poklopac ili špricu, upotrijebite žličicu. Sadrži 5 ml tekućine.

Kako uzimati lijekove? Lijek se pije 2 sata nakon obroka s puno tekućine. Za dojenčad se lijek može razrijediti u mlijeku ili vodi.

Ako uporaba antipiretičkih lijekova nije dovoljna, a temperatura brzo raste, paracetamol izmjenjujte s drugim lijekovima, poput onih koji sadrže ibuprofen. To uključuje:

  • Nurofen;
  • Ibuprofen;
  • Ibufen i drugi.

Primjena u dojenju i trudnoći

Dječji sirup Paracetamol za dojilje može se uzimati nakon savjetovanja s terapeutom. Djelatna tvar prelazi u majčino mlijeko, ali u malim količinama, pa se lijek može uzimati s HB. Naravno, za trudnicu je bolje da uopće ne uzima nikakve lijekove kako bi izbjegla komplikacije. No, visoka temperatura je za dijete puno opasnija od korištenja paracetamola. Što se tiče načina djelovanja, lijek je sličan Aspirinu i Analginu, ali je mnogo sigurniji kod dojenja i trudnoće.

Doziranje lijeka za trudnice i dojilje: sirup od temperature uzima se 3-4 puta dnevno, jednokratna primjena ne smije prelaziti 500 mg. Maksimalna dnevna količina može biti 1,5-2 g sirupa.

Paracetamol se smatra najučinkovitijim i najsigurnijim među svim antipiretičkim lijekovima i lijekovima za ublažavanje boli odobrenim za uporabu tijekom razdoblja rađanja i dojenja..

Koliko dugo počinje sirup?

Koliko dugo lijek traje? Lijek počinje ublažavati simptome 15 minuta nakon primjene. Koliko brzo lijek djeluje, ne može se reći. Obično će se u punoj snazi ​​otvoriti nakon što se pretvori u tekuću masu, dospjevši u probavni trakt. Zbog toga je potrebno piti sirup s puno vode kako bi se započelo njegovo aktiviranje. Potpuno postizanje rezultata započet će za 30-60 minuta.

Kontraindikacije i nuspojave

Svi lijekovi imaju kontraindikacije povezane s alergičarima. Ako dijete nema podatke o postojanju alergijskih reakcija, liječnik prije upotrebe lijeka ispituje povijest njegove bolesti..

Paracetamol također nije isključen iz ovog pravila. U slučaju preosjetljivosti na njega, ne preporučuje se uporaba paracetamola.

Lijek je zabranjen za novorođenčad od rođenja do mjesec dana.
Djeca mlađa od 6 godina ne smiju koristiti tablete Paracetamol.

U prisutnosti bolesti jetre, bubrega i krvi, lijek se ne smije koristiti.

Nuspojave koje se mogu pojaviti tijekom uzimanja paracetamola javljaju se u izoliranim slučajevima. Ako unos traje duže od 5 dana, tada se krvlju i jetrom treba nadzirati pomoću testova. Zabranjeno je uzimanje lijeka s lijekovima koji također sadrže paracetamol u obliku aktivne tvari.

Prve manifestacije predoziranja paracetamolom su probavne smetnje
(mučnina, povraćanje, proljev i bolovi u trbuhu).

  • slabost;
  • dispneja;
  • gubitak svijesti;
  • kršenje aktivnosti srca;
  • promjene u radu jetre.

Kontraindikacije, nuspojave i predoziranje

Sirup "Paracetamol" za djecu propisan je velikoj većini mladih pacijenata s visokom temperaturom i pritužbama na bol. Međutim, slatki se lijek ne smije davati pacijentima s urođenim poremećajima jednostavnog metabolizma ugljikohidrata..

Kontraindikacije za uzimanje lijeka su:

  • preosjetljivost na glavne i / ili pomoćne komponente;
  • ozbiljne disfunkcije jetre;
  • zatajenje bubrega;
  • dob 0 - 2 mjeseca;
  • gastritis.

Lijekovi na bazi paracetamola s oprezom se propisuju kod teške anemije, leuko- i trombocitopenije, umjerenih disfunkcija jetre, djece u dobi od 2 do 3 mjeseca i nedonoščadi. Mogući negativni učinci djelatne tvari sirupa: alergijske reakcije u obliku svrbežnog osipa na koži, sluznici i angioedema (Quincke)

Akutno trovanje lijekovima kod djece prvog dana očituje se mučninom, bolovima u želucu i jakim znojenjem. Mogu se javiti povraćanje i proljev. Simptomi predoziranja pogoršavaju se nakon 24 - 48 sati: pojavljuju se bolovi u desnom hipohondriju, srčane aritmije. Najteže posljedice su encefalopatija i koma.

Trebali biste odmah prestati uzimati lijek i potražiti liječničku pomoć. Suočavanje s umjerenim simptomima predoziranja pomoći će unosu crijevnih sorbenata: aktivni ugljen, bijeli karboaktivan, "Polyphepan".

Farmakološko djelovanje i indikacije za uporabu

Lijek djeluje u središnjem živčanom sustavu, sprečavajući stvaranje COX-1 i COX-2, čime blokira bol i normalizira tjelesnu temperaturu. Lijek se brzo apsorbira u gastrointestinalnom traktu, postižući najveće zasićenje u krvnoj plazmi nakon pola sata ako se uzima u obliku sirupa i otprilike sat vremena kasnije ako se tablete koriste u terapiji.

Djeca mlađa od dvije godine posebno često pate od zaraznih bolesti zbog nezrelog imuniteta. Temperature iznad 38 stupnjeva opasne su za njih razvojem komplikacija i konvulzivnog sindroma. Dječji paracetamol djeluje nježno, ublažava bol i normalizira proces termoregulacije.
Koristi se u liječenju sindroma boli i vrućice u sljedećim slučajevima:

  • zubobolja;
  • migrena;
  • visoka tjelesna temperatura nakon cijepljenja;
  • groznica koja prati gripu i SARS;
  • upala srednjeg uha.

Način primjene, posebne upute

Sirup za djecu koristi se oralno ne više od 4 puta dnevno
. Razmak između doza lijeka trebao bi biti najmanje 4 sata.

Postoji ograničenje uzimanja lijeka:

  • ne više od 5 dana za anestetički učinak;
  • ne više od 3 dana za antipiretički učinak.

Trebali biste izbjegavati uzimanje lijekova s ​​drugim lijekovima koji sadrže ovu djelatnu tvar, jer je moguće predoziranje.

Povećanje doze ili broja doza moguće je samo u posebno teškim slučajevima pod nadzorom liječnika u bolničkom okruženju.

Uz set uvijek dolazi mjerna žlica ili šalica, što olakšava mjerenje i prijem.

Opis i svojstva lijeka

Lijek je na tržištu farmakologije vrlo dugo i vrlo je tražen zbog činjenice da je najsigurniji od svih tvari koje imaju sličan učinak na tijelo. I naravno da je njegova cijena pristupačna za sve kategorije građana. Svojstva koja lijek ima na tijelu uključuju:

  • tvar praktički nema utjecaja na COX koji se proizvode u organima i tkivima tijela;
  • učinak na želučanu sluznicu je minimalan;
  • lijek ne ometa metabolizam vode i soli u tijelu;
  • sastav tvari utječe na COX koji stvara mozak i tako djeluje kao analgetik i lijek za snižavanje temperature;
  • ne utječe na upalne procese.

Dobro se apsorbira kroz gastrointestinalni trakt i stoga se daje veća prednost lijeku puštenom za oralnu primjenu.